Cserháti Ferenc püspök New Jerseybe is ellátogatott

Külhoni – 2013. május 28., kedd | 13:42

Cserháti Ferenc, a külföldi magyarok lelkipásztori ellátásával megbízott esztergom-budapesti segédpüspök május 24-én érkezett az Egyesült Államok keleti partvidékére, New Jersey Passaic városába, ahol Vas László plébános látta vendégül.

Szombat délelőtt a New Jersey állambeli New Brunswick Szent László magyar templom híveinek küldöttsége kereste fel a magyar püspököt Juhász Imre magyar lelkész vezetésével, és valamennyien hosszas megbeszélést tartottak az ottani magyar közösség jövőjét illetően.

Szentháromság vasárnapján a püspök Passaicban szentmisével nyitotta meg a Szent István-templom alapításának 110. évfordulójára meghirdetett ünnepi évet. Az ünnepisSzentmisén a magyar és amerikai hívek mellett részt vettek az itt élő németajkú hívek is. Vas László plébános köszöntötte a hazánkból érkezett vendéget és Erdei József atyát, a New Jersey állambeli Mattawan város Máriapócsi görögkatolikus szentélyének parókusát.

Cserháti Ferenc szentbeszédében kiemelte, hogy a Szentháromság ünnepén a Szentháromságos egy Istent dicsőítjük, magasztaljuk, a mi felfoghatatlan, szerető és gondviselő Istenünket, akinek hálát adunk, megköszönjük a kapott jókat és oltalmába ajánljuk egész létünket. Őt dicsőítjük és magasztaljuk az elmúlt 110 esztendőért, mert ez a templom ma is nagyon fontos útmutató az ég felé és egyben a magyar közösség összetartó ereje. Az óhazától távol is haza hívogat, hiszen a mi Atyánk háza, a mi otthonunk, egy kis haza a hontalanságban. Őseink emlékhelye is ez a magyar szentély. Nagyon fontos a magyar templom rendben tartása, de talán még fontosabb a Szentlélek templomának az építése és javítása önmagunkban. Létfontosságú kérdés, hogy mennyire tudjuk tovább adni a szülőföldről hozott krisztusi hitet, magyar őseink szent örökségét, amelyért eleink küzdöttek, hatalmas áldozatokat hoztak, nemegyszer életüket is áldozták történelmünk során. Az évforduló emlékeztessen minket a Szentháromságos egy Istenre és az Ő igazságaira, hitünk és magyar kulturánk ápolására, a magyar összefogásra és egységre, hogy ez az egyházi közösség az Istennel és az emberrel való egység, földi boldogulásunk és örök üdvösségünk hathatós jele és eszköze legyen.

A szentmise végén a püspök átadta Erdő Péter bíboros üdvözletét, továbbította Ferenc pápa apostoli áldását, amelyet a magyar bíboros által küldött. Ünnepi fogadás következett a Mindszenty díszteremben, ahol az összegyült hívek nagy szeretettel köszöntötték a püspököt.

Hétfőn a püspök részt vett az amerikai Hősök Napja (Memorial Day) alkalmából rendezett szabadtéri plébániai találkozón, együtt ünnepelt és ismerkedett a helyi magyarok óhazából hozott népi hagyományaival és szokásaival, különösen az amerikai-magyar étkezési sajátosságokkal.

A Passaic-i egyházközség hívei örömüket és hálájukat fejezték ki a püspöki látogatásért. Értékelték, hogy a püspök atya több napot töltött körükben, anyanyelvükön hallhatták szavait – tájékoztatott a látogatásról Vas László plébános Passaicból.

Magyar Kurír