Don Bosco hazatért

Megszentelt élet – 2014. január 29., szerda | 14:05

Don Bosco hazatért otthonába, a szülőföldjére, a földijei közé - ezekkel a szavakkal üdvözölték a szent világjáró körútján levő ereklyéjét születésének helyén, Colle Don Boscón. Az ereklyét minden településen zarándokok ezrei fogadták.

Az ereklyét szállító konvoj január 24-én este érkezett Chieriből Castelnuovo d'Astiba, a Szent András-plébániatemplomba, ahová a szentet életének számos jeles eseménye kötötte: 1815-ben itt tartották keresztvíz alá, itt végezte első gyónását és itt volt elsőáldozó. Szintén ebben a templomban ünnepelte papi beöltözését, és itt mondta később újmiséjét is. A Szent András-plébániatemplomban gyertyafényes virrasztás mellett köszöntötték, majd a tartományfőnök, Stefano Martoglio szentmisét mutatott be.

Január 25-án a város főterén fogadták, majd az ereklye Morialdóba vette útját, ahol Don Bosco mestere, Don Calosso volt káplán.

Morialdóból gyalogosan kísérte a menet az ereklyét Colle Don Boscóba, a szalézi rend számára történelmi jelentőséggel bíró településre az úgynevezett „pápai úton”, amelyet II. János Pál használt, amikor Colle Don Boscóba látogatott. A Don Bosco-bazilikáig vezető út mentén színes zászlókkal, feliratokkal és táblákkal üdvözölték a szalézi misszionáriusok, a fiatalok és az ünneplő tömeg.

Vasárnap Severino Poletto, Torino nyugalmazott érseke mutatott be ünnepi szentmisét a bazilikában, délután pedig Francesco Revinale, Asti pspöke. Don Bosco ereklyéje nem először volt Colle Don Boscóban. A II. világháború alatt, 1942-ben a Colle Don Boscó-i Segítő Szűz Szentélybe szállították az ereklyét, hogy a torinói bombázások elől megóvják, és itt őrizték 1945-ig, míg a veszély el nem múlt.

A zarándoklat folytatásként az ereklyéjét Capriglióba, Don Bosco édesanyjának, Margit mamának a szülőhelyére vitték, onnan pedig Rivoli és Orbassano felé folytatta útját. Kedden érkezett az ereklye Torino városába, ahol először az Agnelli Intézetben fogadták.

szaleziak.hu/Magyar Kurír