Drámai év után nyílt meg New Yorkban az ENSZ 58. közgyűlése

Hazai – 2003. szeptember 19., péntek | 15:40


New York: A fájdalom és a viszályok éve jelképesen lezárult azzal, hogy szeptember 16-án kedden New Yorkban megkezdődött az ENSZ 58. közgyűlése. Az ENSZ-székházban az ülés elején megemlékeztek az Egyesült Nemzetek bagdadi székhelye ellen augusztusban elkövetett merényletről, amely a világszervezet húsz munkatársának, köztük Sergio Vieira de Mello rendkívüli küldöttnek is kioltotta az életét.
Ezt követően ismertették a megbeszélések napirendjét, amelyen összesen 49 téma szerepel, köztük olyan fontos kérdések, mint pl. az ENSZ jelenléte a világ forró pontjain, a Közel-Keleten, Irakban, Afganisztánban. A másik napirendi pont a nemzetközi bíróságok kezelése lesz a volt Jugoszlávia és Ruanda emberiség ellen elkövetett bűntetteivel kapcsolatban. Az egyik legélénkebb vita valószínűleg magának az ENSZ-nek a reformja lesz, amelynek az lenne a célja, hogy a világszervezet nagyobb hatalommal rendelkezzék és ne vádolhassák tehetetlenséggel, amint az eddig történt.
Az ENSZ 58. közgyűlésén az öt földrész 191 országának képviselői vesznek részt. A tényleges vita szeptember 23-án kezdődik a tagországok állam-és kormányfőinek jelenlétében. VR/MK