– Hogyan született meg ez a terv?
„Egyetlen vágyam, hogy segítsek reményt nyújtani a szenvedőknek, különösen a fiataloknak” – mondja Robert Hossein, aki nemrég jelentette be új bemutatóját. A francia rendező jövő augusztusban Lourdes-ban mutatja be következő drámáját a helyi püspök, Jacques Perrier támogatásával.
„Lourdes szíve a Barlang, amit általában csend leng körül, de a szentély építői eredetileg is úgy tervezték meg a bejárat előtti teret, hogy alkalmas legyen sok résztvevős rendezvények befogadására: a teret a Rózsafüzé-bazilika két anyai karja öleli át, készen a zarándokok fogadására” – teszi hozzá Perrier püspök atya.
– Miről fog szólni a színdarab?
– „2011. augusztus 13-án mutatjuk be az Egy asszony, akit Máriának hívtak című drámát. Azt tárjuk a zarándokok elé, hogyan meséli el Mária Jézus életét a kis a Bernadette Soubirous-nak. Az előadást háromdimenziós kamerákkal rögzíteni fogjuk, hogy ilyen formában bejárhassa a világot, legelsősorban a szegény országokat, és lourdes-i vizet fogunk osztani a nézőknek.”
„Lourdes csodája az emberek közötti találkozás, egymás meghallgatása, a kölcsönös tisztelet. Aki itt jár, testvériséget és igazi közösséget él meg.” – folytatja a rendező, akinek meggyőződése, hogy „ez a nagyon emberi üzenet megmentheti a Földet.” „83 évesen már nem a személyes ambíció vezérel. Egy belső hívásra próbálok válaszolni a darabbal, és Isten határtalan szeretetét közvetíteni egy reménytelenségbe süllyedő világban.”
– Milyen közönségnek szól a darab?
– Az előadás ingyenes lesz, és a helyszín mindenki számára nyitva áll. A színdarabhoz a Rózsafüzér-bazilika homlokzatán látható mozaik szolgál majd természetes díszletként, melyet a jezsuita Ivan Rupnik készített II. János Pál tiszteletére, és amely Jézus életének egyes fejezeteit mutatja be.
„Ez a mozaik nagyon a szívembe markolt, amikor tavaly a feleségemmel a Barlangnál jártam. Amióta csak megpillantottam, felhívást érzek: mintha egy belső hang vezetne, hogy rendezzem meg ezt a darabot, melynek célja, hogy az Evangéliumot az emberek életének részévé tegyem.” – mondja Robert Hossein, aki a gyerekeivel egyidőben, 40 éves korában keresztelkedett meg.
A rendező 2009-ben a pireneusokbeli Gavarnie-ban rendezett filmfesztiválon elnökölt, ahol két fia is játszott. Itt ismerkedett meg Jean-François Duharral, a későbbi lourdes-i plébánossal, aki támogatta őt, amikor tervét a püspök elé tárta. Az időpontra már maga Perrier püspök tett javaslatot: augusztus 13-a közel esik Nagyboldogasszony ünnepéhez, és ezt a napot választotta II. János Pál is 1983-as és 2004-es lourdes-i látogatásához.
La Croix/Magyar Kurír