Ekévé alakított kardok: mozambiki ajándék a szentatyának

Hazai – 2002. október 30., szerda | 12:30


Róma: Egy mozambiki művészküldöttség azt tervezi, hogy szokatlan ajándékkal kedveskedik a pápának: az egy évtizedes polgárháború végén Rómában aláírt békeszerződést követően összegyűjtött fegyverekből készített széket és kapát szándékoznak számára átnyújtani, a következő, szerdai általános kihallgatáson.
Az ún. „kardból-ekét” kampányt 1996-ban a mozambiki ökumenikus Keresztény Tanács hirdette meg, azzal a céllal, hogy a lehető legtöbb fegyvert vonjanak ki a forgalomból. A gépfegyverekért és puskákért cserébe kapát és szerszámokat adtak. A maputói „Művészeti Központ” tagjai 1998-ban elhatározták, hogy a felhalmozott fegyverekből békét kifejező dísztárgyakat készítenek. Azóta több mint 100 művész csatlakozott a kezdeményezéshez. Alkotásaikból világszerte tartottak kiállítást. Venanzio Milani, a Jézus Szíve komboniánus misszionáriusok általános vikáriusa úgy fogalmazott, hogy „A halál jelképeit és eszközeit a béke jelképeivé és az élet eszközeivé alakították át – Izajás próféta szavai soha nem voltak időszerűbbek, mint napjainkban. Reméljük, hogy minden, ami Mozambikban történt, példaként szolgál más afrikai országok számára.”
A mozambiki művészek kiállításán székek, babák, hangszerek szerepeltek, amiket Kalasnyikov-puskákból, lőszerekből készültek. VR/MK