Erdő Péter bíboros nyilatkozata a Magyar Rádióban

Hazai – 2005. április 4., hétfő | 11:51

II. János Pál személye útmutatás és példa számunkra; ő volt az első pápa a történelemben, aki Magyarországra látogatott, különösen közel állt Közép-Kelet-Európa népeihez – emlékezett Erdő Péter bíboros, prímás az elhunyt pápára. Mint nyilatkozatában írja, II. János Pál pápa szolgálata nyomán a világban és az egyházban döntő változások mentek végbe. Mi magyarok is, hívők és minden jóakaratú ember, hálával és tisztelettel gondolunk rá – emlékezett a pápára Erdő Péter esztergom-budapesti érsek.

- Nem volt a hír meglepetés, hiszen már több mint 24 órája imádkozunk a szentatyáért, aki súlyos betegséggel küszködött ezekben az órákban. Mégis egy borzalmas veszteség. Az utóbbi 26 és fél évben nagyon hozzászoktunk az ő személyes jelenlétéhez és kisugárzásához. Egyszerűen nem lehet még fölfogni azt, hogy nincs köztünk. Illetve dehogynincs, köztünk van a tanításával, köztünk van a példájával, köztünk van az egész életművével, ami azt hiszem, hogy nemcsak az egyház történelmében, de a világ történelmében is jelentős – mondta Erdő Péter bíboros.

- Ön miben látja II. János Pál pápa legnagyobb teljesítményét?
- Az első pápai miséjén azt mondta az egyháznak, azt mondta a világnak, hogy ne féljetek. Pedig annyi minden van a történelemben, a természetben, a mindennapi életben, amitől bizony lehet félni. És azért ne féljünk, mert Krisztus föltámadt, azért ne féljünk, mert az Isten szeret minket és jót akar az emberiségnek. Szóval ezt a bizakodást, ezt az optimizmust, ezt mindenképpen ránk hagyta és erre mindig szükségünk van.

- Bíboros úr, ön milyen személyes élményeket tart magában, amire leginkább emlékszik a pápáról?
- Sok mindenre. Először is magára a megválasztására, hiszen ott voltam a Szent Péter téren, amikor kihirdették. Aztán az első pápai mise. Aztán nagyon sokszor különböző alkalmakkor, kihallgatásokon, aztán a saját püspökszentelésem találkoztam vele, az egy felejthetetlen dolog, és aki az embert püspökké szenteli, az lelki kapcsolatba kerül vele. Tehát nekem az apostoli soron következésben az édesapám volt. Aztán a későbbiekben is a kihallgatások mindannyiszor olyan személyes találkozások, amik utat mutattak nekem.

- Ön tagja a pápaválasztó konklávénak. Mikor utazik Rómába?
- A hét elején valamikor át kell mennünk nyilvánvalóan, hiszen az apostoli konstitúcióban II. János Pál pápa úgy rendelte, hogy lehetőleg a halála után négy-hat napon belül temetésre kerüljön sor, de legkésőbb kilenc napon belül, tehát valószínűleg hamarosan időpontokat fognak kihirdetni.

MR/MK