
Polyák Imre elmondta: 2004 nyarán több rövid cikk jelent meg katolikus médiumokban IV. Károly életéről, boldoggáavatása kapcsán. Károly eszmeisége, lelkisége és alázatos türelme, amellyel a félreállítottságot viselte, olyan hatással volt a plébánosra, hogy elhatározta: ezt a példaértékű életet másokkal is meg kell ismertetni.
Szent István és Boldog IV. Károly ereklyéi nem csak vallási, hanem történelemi jelentőséggel is bírnak Hercegszántó, a háromnemzetiségű – magyar, szerb és horvát – falu számára. Károly királyban a horvátok is szentéletű királyukat tisztelik – tette hozzá Polyák atya. Elmondta, hogy IV. Károly egyenlő nemzetek föderációjában gondolkodott, és ezzel tulajdonképpen megálmodta az Európai Uniót – a monarchián belül.
A plébános kifejtette, hogy a növekvő elszegényedés és elöregedés, valamint a munkanélküliség miatt az emberek egyre pesszimistábbak a faluban. Az ünnepi események azonban mindig képesek felpezsdíteni a közösség életét. Így volt ez a szentmise előkészítésénél is, amelyhez sokan kétkezi munkájukkal, mások adományokkal járultak hozzá.
A Bábel Balázs érsek által bemutatott ünnepi szentmisén a szakadó eső ellenére a templom és kertje zsúfolásig megtelt hívekkel.
Habsburg György, aki maga is részt vett a szertartáson, baráti szavakkal köszönt el a plébánostól megígérve, hamarosan újra ellátogat Hercegszántóra édesapjával.
A hercegszántói ereklyékről itt olvashatnak bővebben.
Magyar Kurír
Kép: hercegszanto.hu