Ferenc pápa: A boldogmondások megmutatják az életszentség útját

Ferenc pápa – 2014. június 9., hétfő | 17:33

A nyolc boldogságról szóló napi evangéliumot kommentálta a Szentatya a Szent Márta-ház kápolnájában tartott hétfő reggeli szentmiséje során – tájékoztat a Vatikáni Rádió.

Ferenc pápa emlékeztetett arra, hogy a nyolc boldogság evangéliumi örömhíre éppen a békéért mondott vasárnapi történelmi imatalálkozó másnapján hangzik el, és a boldogságok között most különösen is fontos figyelni a gyűlölettel szemben a szelídségre.

A boldogságok képezik a kereszténység programját, egyfajta személyi azonosságot adnak. Ha valaki azt kérdezi tőlünk, hogyan lehetnénk jó keresztények, Jézus válaszát itt találjuk meg – mondta pápa –, amely nagyon is szemben áll a mai világ szokásos felfogásával.

„Boldogok a lélekben szegények”, üzeni Jézus, és valóban: a gazdagság nem old meg semmit sem. Sőt, amikor a szív gazdag, amikor nagyon elégedett önmagával, akkor már nincs ott hely Isten szava számára – figyelmeztetett a Szentatya.

A jézusi „boldogok, akik sírnak, mert ők vigasztalást nyernek” kijelentéssel szemben a világ azt mondja nekünk: öröm, boldogság, szórakozás és mindaz, ami az életben szép! A világ nem ismeri a betegség, a fájdalom problémáját; nem akar sírni, tudomást sem akar venni a fájdalmas helyzetekről és ezért inkább elkendőzi azokat – fogalmazott Ferenc pápa. – Ellenben az a személy, aki olyannak látja a dolgokat, amilyenek, amikor sír a szívében, akkor valójában boldog, mert vigasztalást nyer. Jézus vigasztalása nem azonos e világ vigasztalásával.

„Boldogok a szelídek”, mondja Jézus. A világ kezdettől fogva a háborúk világa – mutatott rá a pápa –, mindenütt veszekedés és gyűlölet. Jézus pedig így szól: semmi háború, semmi gyűlölet, hanem béke és szelídség. Ha én szelíd vagyok az életben, akkor azt gondolják rólam, hogy bolond vagyok, vagy arra gondolnak: te valóban szelíd vagy, de nem is fogod ezzel a szelídséggel a földet megörökölni.

„Boldogok, akik éhezik és szomjazzák az igazságosságot… és akik üldöztetést szenvednek az igazságért”, hogy megteremtsék azt. Ennél persze sokkal könnyebb belépni a korruptak klikkjébe – figyelmeztetett a Szentatya –, a „do ut des”, vagyis az „adok, hogy adjál” hétköznapi politikájába, hiszen minden csak üzlet. Valóban, mennyi az igazságtalanság, hány ember szenved ezektől?! És Jézus mégis mondja: boldogok azok, akik harcolnak az igazságtalanság ellen.

„Boldogok az irgalmasok, mert nekik is irgalmaznak.” Azok az irgalmasok – magyarázta a pápa –, akik megbocsátanak és megértőek mások tévedéseivel szemben. Jézus ugyanis nem azt mondta, hogy boldogok, akik bosszút állnak, akik megtorolják sérelmüket, hanem azt, hogy boldogok azok, akik megbocsátanak, akik irgalmasok. Mi mindnyájan azok hatalmas serege vagyunk, akiknek megbocsátottak. Tehát az a boldog, aki a megbocsátásnak erre az útjára lép.

„Boldogok a tiszta szívűek”, mert nekik egyszerű a szívük, tiszta és mocsoktalan. Az ilyen szív nagyon tud szeretni, azzal a szép, benső tisztasággal – mutatott rá a Szentatya.

„Boldogok a békességszerzők” – magyarázta tovább a boldogságokat Ferenc pápa. – Mennyire közös bennünk mégis, hogy béke helyett háborút teremtünk és félreértéseket szerzünk béke helyett. Hallok egy dolgot valakitől, aztán egy másikat, s az előzőt kibővítve: ez a pletykálás világa. A pletykás világ nem teremt békét, ellensége a békének, nem is lehet boldog. Boldogok ellenben az igazságosságért üldözöttek. Sok embert azért üldöztek, mert harcoltak az igazságosságért. A boldogmondások sora életprogram, amit Jézus javasol nekünk, azonban amilyen egyszerű ez, olyan nehéz is.

A Máté-evangélium 25. fejezetében Jézus mondja: „Éhes voltam, és adtatok ennem. Szomjas voltam, és adtatok innom. Idegen voltam, és befogadtatok. Nem volt ruhám, és felruháztatok. Beteg voltam, és meglátogattatok. Börtönben voltam, és fölkerestetek.” (Mt 25,35-36) A boldogmondások és Máté evangéliumának e része segítségével meg lehet élni az életszentséget – hangsúlyozta a Szentatya.

Néhány egyszerű szó, de gyakorlatiasak mindenki számára, mert a kereszténység egy gyakorlati vallás, nem gondolkodásra való, hanem gyakorlatba kell átültetni. Ha lesz ma egy kis időtök – buzdított Ferenc pápa –, vegyétek elő Máté evangéliumát: olvassátok az ötödik és huszonötödik fejezeteket. Jót tesz nektek, ha elolvassátok egyszer, kétszer, háromszor! Mert ez az életszentség programja. Az Úr adjon nektek kegyelmet, hogy megértsétek az üzenetét!

Magyar Kurír