Ferenc pápa: Ne legyetek képmutatók és moralisták, hanem nagylelkűek és nyitott szívűek

Kitekintő – 2013. június 20., csütörtök | 10:48

A kereszténység nem szabálygyűjtemény. Ez a felfogás megakadályozza, hogy megértsük és megéljük azt, hogy Isten öröm és nagylelkűség.

Ferenc pápa szerda reggeli szentmiséjén koncelebrált Marc Ouellet bíboros, a Püspöki Kongregáció prefektusa és Lorenzo Baldisseri érsek, a dikasztérium titkára. A szertartáson a Püspöki Kongregáció és a Család Pápai Tanácsának munkatársai voltak jelen, ez utóbbi dikasztérium elnökével, Vincenzo Paglia érsekkel, valamint titkárával Jean Lafitte püspökkel.

A képmutatók azok, akik Isten népét zsákutcába viszik. Ők a napi evangélium főszereplői és Ferenc pápa homíliájának központi témája. A Szentatya Máté evangéliumának híres részletéről elmélkedett, amely bemutatja az írástudók és farizeusok viselkedését, akik a nép előtt páváskodnak, amikor alamizsnát osztogatnak, imádkoznak és böjtölnek, valamint azt a viselkedést, amit Jézus jelöl ki a tanítványoknak, mint helyes hozzáállást ezekben a helyzetekben: a titokban tartást és diszkréciót, amelyet Isten értékel és megjutalmaz. A két viselkedésforma közötti különbséget állítja elénk a napi evangélium. Az írástudók és farizeusok hiúságán túl Ferenc pápa elítélte azt is, hogy számos szabályt kényszerítenek a hívekre. Az „előírás-gyűjtemény képmutatóinak”, „tehetségtelen entellektüeleknek” nevezte őket, akiknek nincs elég intelligenciájuk ahhoz, hogy megtalálják és értelmesen magyarázzák Istent. Ezzel megakadályozzák önmaguk és mások belépését Isten országába.

Jézus azt mondja, hogy nem léptek be oda és másokat sem hagytok, hogy belépjenek. Jóság nélküli etikusok ők, akik nem tudják mi a jóság. Így beszélnek: „Ezt és ezt kell tenni…” Elárasztanak szabályokkal, de nincs bennünk jóság. És azok a „bölcsek” ők, akik pompás öltözékeket vesznek magukra, hogy egy kicsit úgy tegyenek, mintha nagyon méltóságteljesek és tökéletesek lennének, de nem értik, hogy mi is a szépség. Csak a múzeumi szépségig jutnak el. Tehetségtelen entellektüelek, jóság nélküli etikusok, múzeumi szépségek hordozói – ezek a képmutatók, akiket Jézus nagyon elítél – hangsúlyozta a Szentatya.

De itt még nincs vége – tette hozzá. A napi evangéliumban az Úr a képmutatók egy másik csoportjáról is beszél, akik a szent dolgokkal kapcsolatban járnak el.

Az Úr böjtről, imáról, alamizsnáról szól, a keresztény kegyes cselekedetekről, a belső megtérés három tartóoszlopáról, amelyeket az Egyház a nagyböjt időszakában mindenkinek javasol. Ezen az úton is vannak képmutatók, akik páváskodnak a böjtölés, az alamizsnaosztás és az imádkozás terén. Azt gondolom – állapította meg a pápa –, hogy amikor a képmutatás eljut erre a pontra az Istennel való kapcsolatban, akkor közel állunk a Szentlélek elleni bűnhöz. Ezek a személyek nem tudnak semmit a szépségről, a szeretetről, az igazságról: kicsik és szánalmasak.

Gondoljunk a képmutatásra az Egyházban: mennyi rosszat tesz ez mindenkinek – fogalmazott nyíltan Ferenc pápa. Az evangélium egy másik fejezetében bemutatott személy, mint ikon követését jelölte ki példaként. A vámszedőről van szó, aki egyszerű alázatossággal így imádkozik: „könyörülj rajtam Uram, mert bűnös vagyok”. Ez az az ima, amit mindennap el kell mondanunk annak tudatában, hogy bűnösök vagyunk, konkrét és nem elméleti bűneinkkel. Ez az ima segít, hogy a képmutatással ellentétes úton járjunk. A képmutatás kísértése mindannyiunkat érint. Ugyanakkor rendelkezünk a Jézus Krisztustól jövő kegyelemmel is, ami az öröm, a nagylelkűség és a nyitott szívűség kegyelme. A képmutatás nem ismeri, hogy mi az öröm, a nyitott szívűség vagy a nagylelkűség – mondta homíliája végén Ferenc pápa szerda reggeli szentmiséje során a Szent Márta Házban.

Vatikáni Rádió/Magyar Kurír