Az észak-francia keresztény egyházak az ökumenikus imahét alkalmából nem csupán egy-, hanem kéthetes ökumenikus fesztivált szerveztek Lille-ben és környékén. A programban ökumenikus imaórák, előadások és kerekasztal beszélgetések szerepelnek a katolikus, a protestáns, az anglikán, a görög ortodox, az orosz ortodox és az utrechti ókatolikus egyház szervezésében.
Az egyik kerekasztal-beszélgetés például Dietrich Bonhoeffer életéről szólt. A német evangélikus lelkész és teológus a német ellenállás támogatója volt. Az ökumenizmus ügyét a szívén viselő lelkészt 1945-ben kivégezték, de számos levél maradt utána, melyben mérleget vont a kereszténységről, és azt hirdette, hogy „újra kell gondolni Krisztus jelenlétét és cselekedeteit ebben a megváltozott világban”. Életútját Lisieux-i Szent Terézével szokták párhuzamba állítani, mert mindketten az egység felé vezető utat keresték. „A katolikus szent és az evangélikus lelkész is mélyen meg volt győződve, hogy a kegyelem viszi az embereket közelebb egymáshoz” – mondja Maud Freman, a Nemzetközi Ökumenikus Testvériség tagja.
„Alaposan meg kell ismernünk a többi vallást ahhoz, hogy párbeszédet tudjunk kezdeni velük – mondja Paul Delattre, plébániája ökumenikus csoportjának tagja. Marcq-en-Barœulban éveken keresztül rendszeresen találkoztak katolikusok és reformátusok. Egyszer egy teljes éven keresztül tanulmányoztuk együtt a Miatyánkot, és nagyszerű volt látni, milyen szertartások épülnek e köré az ima köré.”
La Croix/Magyar Kurír
A kép illusztráció, a Marcq-en-Barœulban található Szent Vince templomról.