Hogyan előzzük meg a házasságtörést?

Kitekintő – 2008. március 15., szombat | 9:27

Nem az a baj, ha házasként vonzónak találunk valakit, hanem az, ami utána következik. A házasságtöréshez vezető út négy szakaszra osztható.

„Tudom, mit jelent ez, mert magam is végigjártam ezt az utat. Elhagytam a férjemet egy kollégámért. Tudom, hogyan hazudtam magamnak, mennyi szenvedést okoztam a férjemnek önzésemmel, mennyi bűnt követtem el. De azt is tudom, hogyan gyógyultam meg, amikor szakítottam, és a gyónás után a férjem és Isten is megbocsátott nekem. Immár 25 éve történt, de vannak máig fájó sebek. Imádkozom, hogy mindazok okuljanak a hibámból, akik átgondolják, milyen szakaszokon át vezet az út a házasságtörésig” – vallja Nancy Anderson a házastársi hűségről és hűtlenségről szóló könyvében. A házasságtöréshez vezető út négy szakaszát a CBN összefoglalója alapján ismertetjük.

1. Õrizetlen gondolatok

A „mi lenne, ha…” szakaszban elszabadulnak a gondolatok. „Vajon tetszem neki?”, „Mellém ül-e?” – és hasonló gondolatok járnak a fejünkben. Talán úgy alakítjuk a tennivalóinkat, hogy több alkalom legyen a találkozásra. Még semmi rossz nem történt, de már felmerül a lehetőség. Ha engedjük, hogy ez folytatódjék, felerősödnek az érzelmek és megélénkül a képzelet; romantikus vagy érzéki szituációkban képzeljük magunk elé az illetőt.

Megoldás: Ûzzük el az ilyen gondolatokat! Eleve kerüljük a kísértésre alkalmas helyzeteket! Kövessük a Példabeszédek könyve 6,25 tanácsát: „Ne vágyódj szívedben a szépségére, ne hagyd, hogy megfogjon a tekintete!”

2. Õrizetlen érzelmek

Ebben a szakaszban elszabadulnak az érzelmek, és hazudni kezdünk magunknak, pl. „Megérdemlem, hogy boldog legyek.” Érzelmi kapcsolatot építünk a másikkal, és indokokat gyártunk, miért is kell vele találkoznunk. Igyekszünk kedvére tenni. Pl. ha megemlíti, hogy szereti a piros színt, akkor piros ruhát veszünk fel; vagy a kedvenc virágával kedveskedünk neki.

Megoldás: Kérjük az Urat, hogy tisztítsa meg a szívünket, és segítsen kordában tartani az érzelmeinket. „Közeledjetek az Istenhez, s majd ő is közeledik hozzátok. Mossátok tisztára kezeteket, bűnösök, és tisztítsátok meg szíveteket, megosztott lelkűek” (Jakab 4,8). Gondoljuk meg, mennyi rossz származhat abból, ha folytatódik a flört: fájdalmat okozunk házastársunknak, elveszítjük gyermekeink, barátaink, rokonaink megbecsülését, s emellett anyagi veszteségekkel is számolhatunk. Jó lenne beszélni a kísértésről házastársunknak vagy egy jó barátnak; a sötét titkok, ha napvilágra kerülnek, már nem is olyan erősek.

3. Õrizetlen szavak

Ebben a szakaszban a kapcsolat, amely eddig a képzelet szintjén mozgott, a szavak által valóságossá válik. Talán csak egy kedves bókkal kezdődik: „Olyan jól kiegészítjük egymást”; „Amikor együtt vagyunk, mintha megszűnne minden, ami eddig volt”. A bók olyan, mint a mágnes. Ily módon erősítjük a vonzódást, mígnem kialakul a suttogásokból, becézésekből, csak kettőnk számára érthető, titkos szavakból álló meghitt nyelvezet. Ez érzelmes/érzéki e-mailek, sms-ek formájában is megjelenhet.
A következő lépésben ki is mondjuk a „mi lenne, ha…”-kat, pl.: „Ha nem lennék házas, te lennél a lelki társam”; „Bárcsak az esküvőm előtt találkoztunk volna”. „Hová mennénk, ha együtt elmehetnénk nagyon messzire?”.
A házastársra vonatkozó negatív megjegyzések is előkerülnek:
„A férjem háztartási alkalmazottnak tekint, nincs hozzám egy kedves szava”; „A feleségem pénzautomatának tekint, egyébként sem találok már semmi vonzót benne”; „Nincs már köztünk semmi, igazából csak a gyerekek miatt vagyunk együtt”.

Megoldás: Figyeljünk arra ami jó a házasságunkban, és próbáljuk meg minél többször szóvá is tenni! Ha szégyenkeznénk, ha lelkiatyánk vagy a családból valaki elolvasná egyik-másik e-mailünket, sms-ünket, akkor ne írjuk meg azokat! „Semmiféle rossz szó ne hagyja el ajkatokat!” (vagy levelezőprogramotokat) (Ef 4,29).

4. Õrizetlen test

Ebben a szakaszban válik fizikaivá az érzelmi házasságtörés. Nem igaz, hogy csak a testi egyesülés jelent házasságtörést. Ha meghitt, érzéki kapcsolatba kerülünk mással, mint a házastársunkkal, megszegjük házastársi ígéretünket. Kérdezzük meg magunktól: ha bizonyos pillanatokban lefényképeznének, házasságtörőnek ítélnének-e?

Megoldás: Ha átléptük a testi kapcsolat küszöbét, teljesen szakítsuk meg a kapcsolatot a másikkal, gyónjuk meg az elkövetett bűnt, kérjük Isten bocsánatát, és kövessük a Római levél 12,1 tanácsát: „Adjátok testeteket élő, szent, Istennek tetsző áldozatul.” Azután tegyük magunkévá a 2Kor 7,1-et: „Minthogy ilyen ígéreteink vannak, kedveseim, őrizkedjünk a test és lélek minden szennyétől, így teljessé tesszük megszentelődésünket Isten félelmében.”


„Tudom, milyen izgalmas a tiltott csók, és milyen izgató a lopott, szenvedélyes simogatás, de azt is tudom, mekkora árat kell értük fizetni, mert én majdnem elveszítettem mindent, a házasságomat is. Elszakadtam Krisztustól, és önző szívemet követtem, amely bűnre vitt. De észre tértem, mint a tékozló fiú, és visszatértem az Úrhoz, aki visszafogadott otthonába. Bocsánatot kértem a férjemtől, minden kapcsolatot megszakítottam a kollégámmal, és újjáépítettem a házasságomat. Most férjemmel együtt segítünk más házaspároknak meglátni, hogy nincs olyan házasság, amit Isten meg ne tudna gyógyítani.”

Uram, tisztítsd meg elmémet, szívemet, ajkamat és testemet. Szeretnék tiszta edényed lenni, hogy bármikor, bármire használhass. Szabadíts meg a gonosztól! Kitárt karjaidba menekülök a kísértés elől. Szeretnék szent lenni, szeretném, Uram, neked adni magam. Erősíts meg, kérlek. Jézus hatalmas neve által, ámen.

Magyar Kurír