Köln: „Vigyétek ezt a keresztet a világba, mint Jézus Krisztus emberiség iránti szeretetének jelét” – ezekkel a szavakkal bízta a keresztet II. János Pál pápa 1984-ben a fiatalokra. Az első utak Franciaországba, Horvátországba és Dublinba vezettek. A 30 kilogramm súlyú kereszt legkalandosabb útjára húsz évvel ezelőtt került sor, amikor 12 összeesküvő csempészte át a határon a kommunista uralom alatt álló Prágába. Az akciót Sigmund Schänzle német plébános szervezte 1985-ben.
Maga a pápa volt, aki a keresztet Frantisek Tomasek bíboros, prágai érsekhez küldte, megbízva a San Lorenzo Nemzetközi Ifjúsági Központ helyettes vezetőjét az akcióval. Sigmund Schänzle, aki ma Ochsenhausenben plébános így emlékezik vissza a történtekre:
12 teológus hallgató turista busszal indult Prágába. A busz ülései a kereszt darabjait rejtették. Egy restaurátor szedte szét darabokra úgy, hogy utána ismét össze lehetett állítani.
Prágában Tomasek bíborost lakásában, az érseki palotában kerestük fel. Félve a lehallgatásoktól papíron értekeztünk egymással. A teológusok asztalosnak öltözve vitték be a kereszt darabjait az érseki palotába, s ott állították fel a keresztet, amely előtt azután közösen imádkoztunk.
Azóta számos országban „vendégeskedett” a kereszt, több ezer kilométert megtett már, minden Ifjúsági Világtalálkozón jelen van. Következő útja Köln. Ma már a kereszt másolata járja a világot – a sok utazás megrongálta az eredetit, amelyet San Lorenzoban állítottak fel.
KAP/MK