II. János Pál pápa március 26-ai tevékenységei

Hazai – 2004. március 27., szombat | 14:33


Vatikán: II. János Pál pápa március 26-án, pénteken reggel 9 órakor a római Kúria munkatársaival együtt az Apostoli Palota Redemptoris Mater kápolnájában meghallgatta P. Raniero Cantalamessa kapucinus, a Pápai Ház szónoka második nagyböjti prédikációját, amely a következő evangéliumi idézethez kapcsolódott: „Vágyva vágytam arra, hogy elfogyasszam veletek ezt a húsvéti vacsorát”. A szentatya ezt követően folytatta az ad limina látogatásukat végző ausztráliai főpásztorok egyenkénti kihallgatását, majd fogadta William Hobgood tiszteletest, a Krisztus Tanítványai keresztény egyház vezetőjét és feleségét, valamint Robert Welsh tiszteletest, a Keresztény Egységtanács elnökét és feleségét.
A pápa beszéde az ausztrál főpásztorokhoz
A pápa délben közösen is fogadta az ausztráliai püspököket, akikhez beszédet intézett. Az új évezred első ad limina látogatása jó alkalom arra, hogy hálát adjanak Istennek a Jézus Krisztusba vetett hit óriási ajándékáért – mondta a szentatya, majd szólt a földrészükön is terjedő szekularizáció aggasztó jelenségéről. Ennek gyökere az Isten nélküli világnézet hirdetése, a túlzott individualizmus, a szabadság és igazság közötti alapvető kapcsolat szétzúzása. Ennek pusztító hatásai között van a családi élet széthullása, az egyháztól való eltávolodás, az életről való korlátozott világnézet. A püspökök feladata, hogy bátran kövessék a prófétákat, legyenek Krisztus reményének tanúi és szolgái. A pápa kifejezte meggyőződését, hogy az ausztráliai főpásztorok az erkölcsi zűrzavar árnyékából elvezetik híveiket Krisztus igazságának és szeretetének ragyogásába. A szentatya hangsúlyozta a vasárnapi szentmisén való részvétel alapvető fontosságát. Ennek hiányában elhalványul annak tanúságétele, hogy Krisztus jelen van világunkban. Fordítsanak nagy gondot kateketikai programjaikban a vasárnap valódi jelentésére és buzdítsák híveiket arra, hogy tegyenek eleget a szentmisén való részvétel kötelességének. A szentatya utalt Dies Domini k. apostoli levelére, amely felvázolja Isten népének zarándok és eszkatológikus jellegét.
A liturgiához szorosan kapcsolódik az egyház evangelizálási missziója – hangoztatta a pápa, majd a hivatásgondozás jelentőségére hívta fel a püspökök figyelmét. Az Istennek szentelt életet élő férfiak és nők Ausztráliában is felbecsülhetetlen mértékben járultak hozzá az egyház küldetéséhez és a polgári társadalom építéséhez. A pápa elismerő szavakkal szólt az ausztrál főpásztorok erőfeszítéseiről, amelyekkel hirdetik a nagylelkű és kölcsönös szereteten alapuló házasság felbonthatatlanságát. Az egyház házasságra és szilárd családi életre vonatkozó tanítása biztos alapot jelent a nemzet számára. Ez ma különösen fontos, amikor a törvényhozásban is teret nyernek olyan pragmatikus és individualista nézetek, amelyek a házassággal egyenértékűnek mutatják be az együttélés különböző formáit. Ez elhomályosítja a házasság természetét, sérti Isten emberiségre vonatkozó tervének szent célját. A püspökök feladata, hogy biztosítsák a polgári társadalomban – beleértve a médiát és a szórakoztató ipart is – a házasság és a család értékének támogatását és védelmét.
A szentatya végül rámutatott: Ausztrália egyre nagyobb szerepet tölt be a Csendes-óceán térségében, válaszolva a globalizáció jelenségének kihívásaira. A helyi egyház élenjár a menekültek, bevándorlók alapvető jogainak védelmében, az őslakosok fejlődésének támogatásában, minden ember iránt megmutatkozó konkrét szeretetben. VR/MK