II. János Pál pápa vasárnap déli imádsága Irak békéjéért

Hazai – 2003. április 8., kedd | 13:40

Vatikán: Az április 6-ai, vasárnap déli Úrangyala imádság alkalmával a Szent Péter téren összegyűlt hívekhez intézve szavait II. János Pál pápa ismételten visszatért az iraki háború témájához. A szentatya felidézte, hogy 40 évvel ezelőtt, 1963. április 11-én tette közzé Pacem in terris k. enciklikáját a ma már boldogként tisztelt XXIII. János pápa. Ez a körlevél, amely megfogalmazza azt az elméletet, amelynek alapján lehetséges a világbéke elérése, ma újból rendkívül időszerűvé vált. A béke megteremtése állandó elkötelezettséget jelent és ezt napjaink eseményei drámaian igazolják.
II. János Pál pápa így fogalmazott: „Gondolataim most Irak és mindazok felé szállnak, akiket érintenek a háborús események. Gondolok elsősorban az ártatlan és védtelen civil lakosságra. Adja Isten, hogy mielőbb véget érjen ez a konfliktus és eljöjjön a megbocsátás, a szeretet és a béke új korszaka.” A szentatya elődje szavaira emlékeztetett, aki körlevelében a béke feltételeként a hit lelkületét jelölte meg, amelynek reális és távollátó bölcsességgel kell párosulnia. János pápa az idők jelei közé sorolta annak az eszmének a terjesztését, hogy a népek közötti esetleges nézeteltéréseket ne fegyverekkel, hanem tárgyalások útján oldják meg. Sajnálatos módon ezt a civilizációs célkitűzést még nem sikerült megvalósítani – mondta a szentatya, majd a béke küldetését elsősorban a fiatalokra bízta, akikkel virágvasárnap találkozik a nekik szentelt világnap alkalmával. Fontos, hogy az új nemzedékeket a békére neveljük, oly módon, hogy az életstílussá váljon számunkra, amely János pápa tanítása nyomán az igazság, az igazságosság, a szeretet és a szabadság négy tartóoszlopán nyugszik. Az ifjúsági világnapok ebben az értelemben csodálatos lehetőséget jelentenek arra, hogy a testvériségre neveljenek, mert az emberiség jövője számára csak ez adhatja meg a békét és reménységet.
Végül a szentatya felhívta a figyelmet arra is, hogy a virágvasárnapi ifjúsági világnap előkészítése érdekében április 10-ére, csütörtök délutánra a Szent Péter térre hívja a Lazio régió és Róma ifjúságát és minden jelenlévő fiatalnak Rózsafüzért ajándékoz, majd a Szent Szűz oltalmába ajánlja őket. Végül a Szent Péter téren jelenlévő összes hívőt arra kérte, hogy imádkozzanak Irak és a világ minden más népe békéjéért. VR/MK