Joaquín Navarro-Valls 20 éve igazgatója a Szentszék Sajtóirodájának

Alapvető változásokat hozott a Szentszék és a sajtó kapcsolatában

Kitekintő – 2004. december 15., szerda | 10:11

1984. december 4-én nevezte ki II. János Pál pápa a spanyol Joaquín Navarro-Vallst, az Opus Dei tagját a Szentszék sajtószóvivőjévé. Nagy meglepetést keltett, hogy egy világi személy került erre a fontos posztra, de akkor még senki sem sejtette, hogy ez a kinevezés milyen jelentős változást hoz majd a Szentszéknek a sajtóval és a tömegkommunikációs eszközökkel való kapcsolataiban.

Vatikán: Navarro-Valls érkezésével megsokszorozódtak a sajtótájékoztatók és a készség a Szentszék részéről arra, hogy embargós szövegeket a sajtó rendelkezésére bocsásson. J

elenleg az egyház és a pápa tevékenységével kapcsolatos hírek 80 százaléka a Vatikáni Sajtóirodából származik. Az évforduló alkalmából Navarro-Valls interjút adott a Zenit, római székhelyű katolikus hírügynökségnek.

Ebben részletesen elmondta, hogy zajlik a szentszéki szóvivő egy napja. Ébresztő reggel 6 órakor a sajtószemle elkészítésével, amely ma már nemcsak az olasz, hanem a világsajtóra is kiterjed. A sajtószemle tanulmányozása után a Szentszék napi tevékenységének tanulmányozása következik. Ez magában foglalja a pápa tevékenységét, esetleges szentszéki dokumentumokét és a Római Kúria által végzett munkát. Ezeket a Sajtóterem 12 órakor megjelenő újságja foglalja össze. N

avarro-Valls délelőtt 10 órakor megbeszélést tart munkatársaival arról, hogy milyen volt a visszhangja az előző nap javasolt témáknak. Időközben telefonhívások, és e-mailek érkeznek Keletről. Európa dél körül ébred fel, Kanada, az Egyesült Államok és a latin-amerikai országok délután 17 óra után kezdenek információkat kérni a sajtóirodától.

A Vatikáni Sajtóiroda számára legnagyobb kihívás az, hogy az egész világgal kapcsolatban áll és ezért gyakorlatilag 24 órás szolgálatot végez. Az igazgató állandó kapcsolatot tart fenn a vatikáni államtitkársággal, ahonnan a részletesebb információkat kapja. Rendszeresen találkozik a szentatyával és Angelo Sodano bíboros, államtitkárral. Ha a pápa olyan személyiségeket fogad, akik iránt a sajtó feltehetőleg részletesen érdeklődik, akkor a délelőtt vége felé a szóvivő az Apostoli Palotába indul, hogy megtudja, milyen témákat érintettek a kihallgatás során.

Navarro-Valls azt is elmondta, az elmúlt húsz évben egyetlenegyszer sem hallott a pápától ilyen mondatot: „Ez az információ egyedül önnek szól.”

Arra a kérdésre, panaszkodott-e valaha a pápa azért, amit az újságok írnak, a szentszéki szóvivő azt válaszolta: „Tudomásom szerint a pápa soha nem rótt fel semmit. Még szatirikus írások vagy rajzok esetében sem, amelyek megsértették. Az egyedüli esetek azok voltak, amikor tanításának lényeges vonásait eltorzították. Általában azt mondhatom, hogy a pápa nagyon megértő az újságírókkal szemben, és értékeli az általuk végzett, sokszor egyáltalán nem egyszerű munkát.”

VR/Magyar Kurír