Körvonalazódik a kultusztörvény körüli kompromisszum Romániában

Kitekintő – 2005. május 14., szombat | 15:35

A romániai egyházak továbbra sem értenek egyet az egyházak jogállását szabályozó kultusztörvény tartalmát illetően – adta hírül a kolozsvári Szabadság című napilap 2005. május 13-i száma. Az évek óta vita tárgyát képező jogszabály-tervezet számos módosításon esett át, így történhetett meg, hogy most már mindössze egyetlen szakasz gátolja a konszenzus megteremtését.

A vita továbbra is az ortodox egyház státusa körül zajlik. A tervezet szövegében az áll, hogy „a román állam elismeri az ortodox és a többi egyház Románia történelmében játszott fontos szerepét”. Ezt a szakaszt az unitáriusok, a reformátusok és az evangélikusok törölnék a szövegből. A római katolikus egyház szerint nem kell senkit sem konkrétan megemlíteni a szövegben, így azt a szövegváltozatot javasolták, miszerint a román állam elismeri az egyházak fontosságát. A görög katolikusok is kifogásolják, hogy az eredeti tervezet külön említi az ortodoxokat.

Az új tervezet nem szögezi le egyértelműen az egyház és az állam szétválasztását, amit az egyházak nem is bánnak, hiszen így lehetővé válik, hogy az állami költségvetésből részesüljenek. A szöveg azonban kimondja, hogy nem létezik államvallás, az állam minden hittel és ateista ideológiával szemben semleges – olvasható a kolozsvári napilapban.

MK