
Kolumbia püspökei a korrupció végét és az állam demokratikus intézményeinek megtisztítását követelik. „Csak akkor törekedhetünk haladásra más területeken is, ha a politikában teret kap a tisztesség” – hangsúlyozták a Kolumbiai Püspöki Konferencia tagjai közgyűlésük lezárásakor közzétett üzenetükben pénteken Bogotában.
A püspökök üzenetükben az aktuális politikai helyzet valamennyi égető kérdésére kitérnek. A polgárháború láttán minden érintettől a párbeszédre és a kiengesztelődésre való nyitottságot kérik. Nagyobb erőfeszítéseket várnak továbbá az oktatásban és a szegénység elleni küzdelem területén. Ezenkívül aggódva figyelik az új fegyveres csoportok létrejöttét, amelyek aláaknázzák a lázadók lefegyverzésében elért eredményeket.
* * *
Benedek pápa is aggodalmát fejezte ki a latin-amerikai ország helyzetével kapcsolatban, amikor a Vatikánban átvette az új kolumbiai nagykövet, Juan Gomez Martinez megbízólevelét. A pápa beszédében mind a több évtizede tartó polgárháborút, mind a család és életvédelem terén tervezett törvényeket megemlítette.
A hosszú ideje tartó belső konfliktus „humanitárius válságot váltott ki, amely mindenekelőtt a menekülteket sújtja”, fogalmazott a pápa. Ezért erőfeszítéseket kell tenni „az ország megbékéléséért, a családoknak vissza kell adni elrabolt hozzátartozóikat, emberek millióinak pedig biztonságot és normális életet kell biztosítani”. A Szentatya nem tért ki konkrét személyek sorsára, akik közül többen évek óta emberrablók kezében vannak. A világon Kolumbiában kerül sor a legtöbb emberrablásra. Illegális fegyveres csoportok vagy bűnöző bandák így próbálnak váltságdíjhoz jutni, vagy érvényre juttatni politikai követeléseiket.
A törvényhozás helyzetével kapcsolatban a pápa emlékeztetett arra, hogy az új törvénytervezetek az élet továbbadását és védelmét, a család önazonosságát és a házasság tiszteletben tartását érintik. A törvényeknek mindig a természetjoggal és a közjó igényeivel összhangban álló elvek és értékek kifejeződéseinek kell lenniük.
KNA/Magyar Kurír
Kép: www.cec.org.co