Kovács Mátyás 1790. február 24-én született Polgáron. Édesapja, Halász Kovács József két ízben volt Polgár főbírája. Tízéves korában elkerült szülőfalujából, Miskolcon, Lőcsén, Pesten és az egri szemináriumban végezte tanulmányait. 1813-ban letette a tudori szigorlatot teológiából és bölcsészetből, majd tanulmányi felügyelő lett a Pesti Központi Papnevelő Intézetben. 1820-tól teológiai tanár volt Egerben, 1832-ben az egri kanonoki, később az egervári préposti címet kapta meg. E tisztségében sokat tett Polgárért. 1833-ban erkölcsnemesítő célzattal alapítványt hozott létre, pénzjutalommal ösztönözte a polgáriakat a jobb gazdálkodásra, erkölcsös életre, lótenyésztésre és a gyerekeket a kitűnő tanulásra.
Az 1856-ban átadott új templom építésének története szerint a templomépítés főmozgatója volt. A polgári kálvárián lévő obeliszk-síremléket ő állíttatta a szüleinek.
Kovács Mátyás egri kanonok 150 éve, 1861-ben hunyt el. Az egri főszékesegyház altemplomában helyezték örök nyugalomra. Megyesi József A D. Kovács család ősei Polgár város szolgálatában című könyve teljes terjedelmében olvasható az interneten, a www.polgarkonyvtar.hu oldalon.
Debrecen–Nyíregyházi Püspöki Hivatal, Sajtóiroda/Magyar Kurír