Megemlékezés Lengyelországban a vértanú Popieluszkóról

Kitekintő – 2004. október 21., csütörtök | 15:40

Október 19-én kedden Józef Glemp bíboros, prímás a varsói Szent Szaniszló-templomban emlékező szentmisét mutatott be annak emlékére, hogy húsz esztendővel ezelőtt a lengyel politikai rendőrség ezen a napon gyilkolta meg a 37 éves Jerzy Popieluszko katolikus papot.

A szertartáson megjelent a meggyilkolt lelkipásztor édesanyja, Marianna asszony, két fivére, valamint az egyházi és állami méltóságok mellett háromezer hívő. Ismeretes, hogy a múlt század nyolcvanas éveinek elején Jerzy Popieluszko a Szent Szaniszló-templom káplánjaként a Lech Walesa vezette Szolidaritás mozgalom hivatalos papja volt. A mozgalmat a Jaruzelski tábornok által kihirdetett, 1981. december 13-ai szükségállapotot követően a kommunista hatóságok betiltották. Popieluszko atya szentmiséi azonban ezután is hatalmas tömegeket vonzottak, prédikációiban nyíltan támadta a totalitárius rezsimet.

1984. október 19-én a lengyel politikai rendőrség máig tisztázatlan körülmények között meggyilkolta őt. Holttestét egy vászonzsákba varrva találták meg a Visztula folyóban. Ez a gyilkosság volt a lengyel kommunizmus egyik utolsó gaztette. Az ügy fővádlottja, a gyilkosság elkövetésével közvetlenül vádolt Grzegorz Piotrowski százados és főnöke, Adam Pietruszka ezredes 22-25 évet, tettestársaik, Leszek Pekala és Waldemar Chmielewski pedig 14 év börtönbüntetést kaptak. Ma már valamennyien szabadlábon vannak. A vértanúhalált halt lengyel pap életét mutatja be az Új Ember kiadásában a közelmúltban megjelent, Jerzy Popieluszko, a kommunizmus áldozata című könyv, amelynek szerzője Grazyna Sikorska.

Vatikáni Rádió/Magyar Kurír