Megújult a tihanyi apátsági templom

Megszentelt élet – 2014. március 23., vasárnap | 9:02

A tihanyi bencés apátság olyan, csaknem ezeréves tradíciót jelenít meg, amely nélkül Magyarország jövője sem képzelhető el - mondta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere szombaton az apátsági templomfelújítás első ütemének átadásán, tudósít az MTI.

Balog Zoltán beszédében úgy fogalmazott, ha van valahol értelme a hely szelleméről beszélni, akkor az a tihanyi bencés apátság, a helynek olyan erős a kisugárzása, hogy képes egymással szemben álló embereket is kibékíteni. Utalt arra, hogy a legutóbb két napja járt Tihanyban, ahol akkor zsidók és keresztények ültek le egymással beszélgetni.

Korzenszky Richárd tihanyi perjel arról beszélt a rendezvényen, hogy Tihany valamilyen formában jelképezi a magyarságot. Nagyon sok magyar és külföldi látogat el a történelmi emlékhellyé is nyilvánított helyszínre, és nem mindegy, hogy mit látnak itt - tette hozzá. Külön köszönetét fejezve ki a kivitelezőknek, "akiknek szívügyük volt ez a munka". Hangsúlyozta, az apátságban értékőrzés történik, de ezzel párhuzamosan értéket is teremtenek.


Az apátságot 1055-ben alapították, barokk temploma egy középkori altemplomra épült rá. A bencés rend 1990-ben kapta vissza a plébániát, majd négy évvel később a monostort is, amelynek jelenleg kilencfős a szerzetesi közössége. A templom belső felújítása több mint húsz évvel ezelőtt kezdődött el.

Az apátság rekonstrukciós munkáinak befejezését az állami támogatás teszi lehetővé. Az első ütemben az eredeti barokk stílushoz igazodva burkolták a templom padozatát, megújult az épület lábazata, padjai, valamint a templomhajó faborításai. Megújult a világítás és a hangosítástechnika is, valamint a templom alatti kripta is új téglaburkolatot és világítást kapott. A beruházás második ütemében ez év végéig készül el a templom nyugati homlokzatának festése, nyílászárókat cserélnek a rendház egyes részein, valamint restaurálják a kripta sírfeliratait.

Fotó: MTI

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria