Napi sajtószemle

– 2012. április 2., hétfő | 9:28

Az április 2-i nyomtatott lapok szemléje

A Magyar Nemzet (8.o.) és a Magyar Hírlap (1.,6.o.) is Jézus befogadására buzdított a pápa címmel számolnak be arról, hogy virágvasárnapi szentbeszédében XVI. Benedek pápa arra buzdította a fiatalokat, hogy fogadják szívükbe Jézust, ahogyan befogadta őt Jeruzsálem népe. A Magyar Hírlap emellett azt is közli, hogy a kubai kommunista kormány munkaszüneti nappá nyilvánította az idei nagypénteket a Szentatya kérésére.

A Magyar Nemzet (2.o.) Szentmise Mindszentyért címmel számol be arról, hogy Mindszenty József hercegprímás, bíboros születésének 120. évfordulója alkalmából mutatott be hálaadó szentmisét szombaton a szombathelyi székesegyházban Erdő Péter bíboros prímás, az MKPK elnöke.

A Népszavában (10.o.). Petz Gézáné Hallgatni arany címmel bírálja Lázár Jánost, a Fidesz frakcióvezetőjét, amiért az ügynökügy kapcsán azt mondta Schiffer Andrásnak, az LMP képviselőjének, hogy mivel nagyapja a Kádár-rendszer hű kiszolgálója volt, nincs igazán joga megszólalni a témában. A cikkíró a hazai politikai kultúra mélypontjának és útszélinek minősíti Lázár János véleményét, és felteszi a kérdést: „De hová tűntek a kormány politikája mellett hangos szóval hitet tevő katolikus püspök urak Székely Jánostól Bábel Balázson át Márfi Gyuláig? Nem volna kötelességük az evangélium szellemében megszólalniuk? Elmondaniuk, hogy nem ezt az útszéli stílust támogatják? Hogy Krisztus ostorral kergetné ki a parlamentből a gyűlölködőt? Félő, hogy azért a nagy csend, mert a püspökök épp egy kórusmű betanulásán fáradoznak: ’Sok ezüstpénz üti markunk, így hát hasznos megpuhulnunk’.”

A Magyar Nemzet (2.o.) IKSZ: Gyurcsány uszít címmel közli, hogy az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) arra kéri Gyurcsány Ferencet, hagyja abba az uszítást a kereszténység ellen. Leszögezik: a magyar politikában sem a radikális jobboldali, sem a kereszténységellenes baloldali szélsőségeseknek nincs helyük. A volt miniszterelnök a közelmúltban arra szólította fel az IKSZ-t, hogy a Regnum Christi nevű szervezet hazai tagjai által szervezett keresztutat ne támogassa és határolódjon el tőle a mexikói alapító által elkövetett bűnük miatt.

A Népszabadság (1.,7.o.) Közéleti képzés romáknak az Echo TV munkatársaitól címmel számol be arról, hogy két diákot – Márton Józsefet és Nótár Ilonát – eltávolítottak a roma fiataloknak közéleti képzést nyújtó programból. Azt tették szóvá, hogy miért a szerintük a cigányokat előítéletesen bemutató Echo-tévések vezetik a kommunikációs gyakorlatot. Márton József azt állítja: „A képzés vezetője továbbította elképzeléseinket a főtámogató, vagyis a jezsuiták felé, de Hofher József szerzetes anélkül, hogy megkérdezett volna minket, kirúgott bennünket.” Nótár Ilona a régi ismeretségükre való tekintettel személyes hangú levélben fordult Hofher Józsefhez, aki a képzést az egyház oldaláról felügyeli. „A tanárok személyének kifogásolásakor az elveinkhez ragaszkodtunk, a legjobb lelkiismeretünk szerint cselekedtünk, mert nem csupán magunkért felelünk, hiszen egy roma közéleti képzésre jártunk, hanem azokért is, akiknek a munkánk során segíteni szeretnénk” – mondta Nótár Ilona. A lappal P. Hofher József közölte: kérdéseikre választ kaphatnak abban a válaszlevélben, amit Nótár Ilonának írt. Az atya kérésére az orgánum teljes terjedelemben közli a levelet: „Őszintén sajnálom, hogy a képzés nem felel meg elvárásaiknak. Nyilván egyetemi évei után, számos képesítéssel a zsebében, más igényekkel érkezett hozzánk. Egyébként volt hallgató, aki doktori dolgozatára készülve úgy döntött, hogy ez a képzés most nem ad annyit számára, hogy a doktori munkáját elhalassza. Ilona! A szervezők szerint az elmúlt egy-két alkalommal számos alkalommal kifejezte, hogy csalódott a képzésben. A hallgatók körében destruktív, ha valaki szisztematikusan ilyen hangokat hallat. Ami az Echo TV-t illeti: a társaság felé semmilyen elkötelezettségem nincs. Egyébként most szüntették meg az egyik általunk szerkesztett vallási műsorunkat. Ennek ellenére eszem ágában sem jut, hogy az RKK vezetői felé protestálva kértem volna a képzési terv átalakítását. Elképzelhetetlennek tartom, hogy ebbe beleszóljak. Ez is a demokrácia része! Kedves Ilona! Őszintén tisztelem, szeretem! Higgye el, mindenben állandó politikai sandaságot sejtve, évtizedek óta protestálva, vélt vagy hamis sebekre hivatkozva, ez a tiltakozó stílus nem vezet sehova. Csak a megosztást szolgálja. Ettől a stílustól szenved a társadalom jó néhány év óta. Ilona! A képzés nyugodt folytatása végett és az ön lelki békéje miatt, fogadja el a döntést. Barátsággal, tisztelettel. Hofher József.” A lap beszámolója szerint Nótár Ilona az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz fordult és a Társaság a Szabadságjogokért jogi segítségét kérte. A TASZ elvállalta ügyük képviseletét.

Magyar Kurír