A Magyar Hírlap (1.,4.o.) Vitézi avatás a Mátyás-templomban címmel számol be arról, hogy ünnepélyes avatást tartott a vitézi rend a Mátyás-templomban. A rendezvényen posztumusz vitézzé avatták az Afganisztánban katonai missziójuk során hősi halált halt nemes Nemes Krisztián honvéd őrnagyot és Kovács Gyula hadnagyot. A rend legmagasabb elismerését kapta Széles Gábor nagyvállalkozó, Spányi Antal székesfehérvári megyéspüspök és Demjén Ferenc énekes. Spányi Antal az élet és a szó egységét hangsúlyozta: „Fontos, hogy a szavak és a tettek egységben legyenek, csak ez visz előre, és így lehet a jövőt építeni. Felelősséget kell vállalni tetteinkért, és számolni a nagyobb távlatú következményekkel. Az értékes múltat kell továbbítanunk a jelenbe és a jövőbe.”
Ugyancsak a Magyar Hírlap (Sztálin csókja Péter Gábornak 4.o.) beszámol a hódmezővásárhelyi Emlékpontban hétvégén rendezett konferenciáról, amelynek témája a magyarországi kommunisták hatvan évvel ezelőtti, 1948-s hatalomátvétele volt. A beszámoló emlékeztet rá, hogy az egyház korlátozására is nagy hangsúlyt fektettek a kommunista vezetők. Mindszenty József bíboros hercegprímás már 1946-ban ellenezte az egyházi intézmények államosítását. Az államosítás tervezetét Gerő Ernő csapata dolgozta ki, és Rákosi Mátyás is részt vett a munkálatokban. Soós Viktor Attila, a Magyar Országos Levéltár történész-levéltárisa szerint a kommunista vezetők arra alapozták taktikájukat, hogy Mindszenty József és Czapik Gyula egri érsek nem mindenben értett egyet. Ezt Péter Gáborék tudták meg a püspöki kar üléseinek lehallgatásából. Több tárgyalás történt Czapik és Rákosi, illetve Mindszenty és Ortutay Gyula vallás- és közoktatásügyi miniszter között, azonban mindkét ágon végül a kommunisták akarata érvényesült, s a Szociáldemokrata Párt és a Magyar Kommunista Párt 1948. június 13-14-ei egyesülési kongresszusa után, június 16-án államosították az egyházi iskolákat.
A Magyar Nemzetben (A vallás… 5.o.) Baranyai Károly, a Nemzeti Pedagógus Műhely vezetője nyilatkozik, akit – amint arról szeptember 26-ai pénteki szemlénkben beszámoltunk – tavaly karácsonykor súlyos tragédia ért, szervezetét egy agresszív baktérium támadta meg, s életének megmentése érdekében térd alatt amputálni kellett az egyik lábát. Baranyai elmondta: „Csak pillanatokig éreztem kétségbeesést. Segített a hitem: belenyugodtam, hogy ennek azért kell így történnie, mert ez Isten akarata. Ha az ember naponta mondja, hogy »legyen meg az akaratod«, akkor most ezt kell mondani. Sokan nem értik, fizikusként, a természet törvényeit ismerve, hogyan lehetek vallásos. A válaszom egyszerű: ha azt a tézist vallanám, hogy a világot a természet törvényei irányítják, akkor az egy olyan könyörtelen világ lenne, amelyben értelmetlen élni. A vallást sokan a nép ópiumának mondják, szerintem viszont az emberek kenyere, amely átlendít olyan válsághelyzeteken is, ahol már semmi más nem segít… Nincs miért elcsüggedni… Loyolay Szent Ignácnak fiatalkorában egy ágyúgolyó szétroncsolta a lábát. Miután más úgy érezte volna, véget ért az élete, ő nem adta fel ilyen könnyen, és a tragédia után vitte véghez az igazán maradandó dolgot, létrehozta a jezsuita rendet. Az ő életfelfogását tartom a szemem előtt én is.” Baranyai Károly azt is elmondta, hogy nagyon sokat köszönhet felesége és öt gyermeke szeretetének. S bár még messze nem teljesen egészséges, filozófia előadásokat tart a Szegedi Hittudományi Főiskolán leendő papoknak, és a budai Szent Margit Gimnázium végzőseit is tanítja filozófiára. „Emellett hetente egyszer hittant tanítok fiataloknak, egyetemistáknak a Vörösmarty utcában, ez azonban nem jár fizetéssel. Az eseti óraadások sem jelentenek akkora keresetet, amiből meg is lehetne élni. Vállalnék többet is, de a járásom erősen korlátoz ebben.” Mint már pénteki szemlénkben jeleztük, október elsején, szerda este a Szent Margit Gimnáziumban jótékonysági estet rendeznek, amelynek bevételét egy műlábra szánják, amellyel Baranyai Károly könnyebben tudna járni. A műláb ára kétmillió forint. Aki nem tud részt venni a jótékonysági esten, de szívesen segítené a másokon mindig az elsők között segítő szakembert, az megteheti a következő bankszámlán: 11773061-03961258
Magyar Kurír