Napi sajtószemle

– 2007. augusztus 4., szombat | 10:09

Külföldi hírek

A Magyar Nemzet (Eltemették… 9.o.) beszámolva Teoctist ortodox pátriárka tegnapi temetéséről, kiemeli, hogy a román kormány nemzeti gyásznapot rendelt el a temetés napjára, sőt az esemény és a szeptemberi pátriárkaválasztás költségeinek fedezésére 75 millió forintnak megfelelő összeget utalt ki az ortodox egyháznak. Mindez számos civil szervezet tiltakozását váltotta ki, mondván: a gesztus diszkriminatív a többi romániai felekezetre nézve, mivel az ország törvényei szerint az ortodox immár nem államvallás. A polgári napilap közli azt is, hogy a bukaresti orvosi kamara vizsgálatot indított Teoctist július 30-ai, hétfői prosztataműtétje ügyében, mivel kiderült: a Fundeni klinika orvosai sem az egyházfő kezelőorvosa, sem a pátriárka beleegyezését nem kérték ki a beavatkozás előtt.

Hazai hírek

A Népszabadság (Kőröshegy… 13.o.) riportja szerint augusztus 8-án szerdán vehetik birtokukba az autósok az M7-es Zamárdi és Balatonszárszó közti szakaszát, benne a legnagyobb hazai viaduktnak számító Kőröshegyi völgyhíddal. A három év alatt 76 milliárd forintért elkészült beruházás szükségességét sokan vitatják. Véleményt nyilvánít Korzenszky Richárd tihanyi apát is, aki elismeri a hídépítők műszaki tudását és eredményét. A munkálatokat a Tihanyi Bencés Apátság ablakából rendszeresen fényképező perjel ennek ellenére a siófoki szállodasor, és az ottani bevásárlóközpontok építésével összemérhető építészeti barbárságnak tartja a balatoni látképet elcsúfító infrastrukturális beruházást. Mint mondta, technikai bravúr ide vagy oda, annyi pénzből, amit a Kőrőshegyi viaduktra költöttek, több tárgyalással a tóparttól távolabb „feltehetően éppen ilyen jól be lehetett volna tömni az M7-esen tátongó foghíjat.”

A Magyar Hírlapban (Az atyai örökség 22.o.) Szentmihályi Szabó Péter író nyilatkozik, aki Lázadók címmel Dózsa Györgyről írt regényt, amit a Magyar Hírlap hamarosan közölni fog, folytatásokban. Szentmihályi Szabó tavaly megalapította a Keresztény Európa Pártot. Ezzel kapcsolatban elmondta: „Belpolitikával egyáltalán nem foglalkozunk. Az uniós választásokon az unió országaiban indulunk, azzal a céllal, hogy ne csak az alkotmányba kerüljön be, hogy Európa keresztény gyökerű, hanem vezessük vissza is a gyökerekhez. Teremtsünk olyan világot, amely megszabadít bennünket a liberális fogyasztói kapitalizmus szörnyűségeitől. Ez a politikai mozgalom bizonyos tekintetben levezethető Szent Benedek tanításától kezdve Kapisztrán Szent Jánoson át a máig. Mint egykori pannonhalmi bencés diák vallom, nekünk nemcsak vasárnapi keresztényeknek kell lenünk, hanem meg kell találnunk a módját, hogy békességben, szeretetben és értelmes világban találkozzanak az érdekeink, mert különben elpusztul a világ, és kihal Európa. Mozgalmunkra XVI. Benedek pápa két levelében is áldását adta. Az Echo tévében nemsokára indul egy műsorom, amely szintén a keresztény értékrendet hivatott erősíteni. Az adásban a nézők lelkipásztorokkal készült interjúimat nézhetik majd meg.”

Magyar Kurír