Nem is olyan nehéz nyelv a latin?

Kitekintő – 2005. június 8., szerda | 17:34

Júliusban latin nyelvi kurzust szerveznek a francia Saint-Michel de Frigolet apátságban. Az egyhetes tanfolyam során csak Cicero nyelvén lehet majd beszélni, a nyelvórákon kívül is.

A Szentszék Latin Alapítványának támogatásával szervezett „Feriae Latinae Ferigoletenses”-t idén 34. alkalommal rendezik meg. A kurzus célja, hogy eloszlassák a latin nehézségét körüllengő mítoszt, és lehetőséget adjanak azoknak, akik már rendelkeznek valamilyen szintű tudással, hogy még közelebbről megismerhessék e nyelvet.

Az oktatás ugyanolyan módszerekkel zajlik, mint az élő nyelvek esetében. „A latin nagyon régi, de ha úgy fogjuk fel, mintha modern nyelv lenne, sokkal közelebb kerülünk a régi szövegekhez” – nyilatkozták a szervezők. A kurzus célja nem az, hogy „Cicerókat” és „Caesarokat” képezzen, hanem hogy megmutassa a résztvevőknek, hogyan beszélhettek az ókori rétorok a mindennapi életben.

A kísérletet 1982-ben lelkes latinisták kezdték el az ausztriai Grazban, Suitbert de Saint-Jean atya és M. Climent Desessard, a híres nyelvtanulási módszer, az „Assimil” megalkotójának kezdeményezésére.

A kurzusra bárki jelentkezhet, bár a program szervezői keresztények, az órákat az apátságban tartják, és minden nap latin nyelvű szentmiséket tartanak.

Zenit/MK

Kép: www.abbayes.net