Nemzetközi szimpózium Pius Parsch életművéről Klosterneuburgban

Hazai – 2004. november 29., hétfő | 15:47

Bécs: Újra fel kell fedezni Pius Parschnak a liturgikus megújulás egyik úttörőjének életművét – fogalmazta meg a Klosterneuburgban a liturgiáról tartott nemzetközi szimpózium. Amennyiben tisztán történeti, vagy tisztán pasztorális szempontból közelítjük meg tevékenységét, nem tárjuk fel kellő mélységben azt. Akkor sem járunk el igazságosan, ha Parsch reform elképzeléseiben csak a liturgia külsődleges reformját látjuk. Ami igazán fontos, hogy az elképzeléseit meghatározó teológiai gondolatokat feltárjuk. Pius Parsch számára a liturgia reformja az egyház reformját is jelentette –hangzott el a szimpóziumon..
A konferencián Németországból, Lengyelországból, Svájcból, Olaszországból és Ausztriából érkezett szakértők tanácskoztak a témáról. A kutatások eredményeit a jövőben kötetben is megjelentetik majd.
A liturgikus megújulást szorgalmazó törekvések atyja, Prosper Gueranger, solesmes-i bencés apát, a belgiumi bencés szerzetes Lambert Beauduin, valamint a németországi Maria Laach-i bencés apát, Ildefons Herwegen, és a tudós Odo Casel munkássága mellett Ausztriában Klosterneuburg vált liturgikus központtá. Pius Parsch népszerűsítette a tudományos kutatások eredményeit. 1922-ben tartotta az első „közösségi misét”, majd ezt követően megalapította a Szent Gertrúd liturgikus egyházközséget. Ismert „Biblia és liturgia” című folyóirata, számos nyelvre, köztük magyarra is lefordították műveit. KAP/MK