Romlik a keresztények helyzete Szudánban

Kitekintő – 2013. július 23., kedd | 16:29

Romlik a keresztények helyzete Szudánban, hívta fel a figyelmet Fredrick Nzwili újságíró július 18-án a Religion News honlapján olvasható egyik cikkében. A többségében muzulmánok lakta országban a keresztények iránt valóban egyre nagyobb az ellenségeskedés, amióta a keresztény többségű Dél-Szudán 2011-ben függetlenné vált Szudántól.

A keresztény egyházak vezetői kivétel nélkül megerősítik, hogy Szudánban egyre gyakoribbak a letartóztatások, a vallási épületek elleni támadások, illetve az iszlámra való erőszakos áttérítések is. A külföldi misszionáriusokat is elkergették az országból.

„Sokan attól tartanak, hogy a kormány az iszlám törvény ránk erőltetésével tulajdonképpen ki akarja irtani a kereszténységet – nyilatkozta James Par Tap tiszteletes, a szudáni presbiteriánus egyház vezetője. – Számos keresztény vagyonát elkobozták, őket magukat pedig az ország elhagyására kényszerítették. Még a templomaikat is lefoglalták. Próbáltunk egyeztetni a kérdésről a kormánnyal, de egyelőre nem jártunk sikerrel.”

„A szabadságunkat olyan mértékben korlátozták, hogy már a szabad ég alatti gyülekezésünk is bűnténynek minősül – mondta el Barnaba Mathias, a szudáni Krisztus Egyházának tagja. – Engedélyt kell kérnünk hozzá, melyet azonban gyakran megtagadnak. Márpedig mivel a gyerekeink az iskolákban nem keresztény szellemű oktatásban részesülnek, valahol időnként össze kell gyűlnünk, hogy a szükséges ismereteket átadhassuk nekik.”

La Croix/Magyar Kurír