Sok vagy kevés a pap? – 2005. június 15.

Hazai – 2005. június 15., szerda | 0:07

Vallásos közhely azt mondani, hogy ma kevés a papok száma. De ha arra gondolunk, hogy valójában mi is a pap feladata, akkor nem biztos, hogy kevesen vannak. Inkább az igazi papok hiánya mondatja ezt, hogy kevés a pap.

A pap feladata mindig is az volt, hogy közvetítsen a természetes világ és a természetfeletti világ között. Ez minden vallásban közös. S ebben a pillanatban egy lépéssel visszaléptünk, hogy szélesebb összefüggésben lássuk a pap jelenlétét.

Nem a paptól függ a vallás, hanem a vallásoknak vannak papjai. S azt kell mondanunk, hogy amilyen a vallás, olyanok a papjai. Ha a vallás ismérveit nézzük, akkor egyáltalán nem vallástalan a mai ember. Ne mondjuk hitetlennek a mai embert! Nem olyan könnyű kisöpörni szívünkből Isten képét.

Azt merem mondani, hogy nem is lehet. Hát ezért van annyiféle pótléka. Eszmék, termékek, bálványozott emberek, és végül, önmagát is állíthatja Isten helyébe az ember. Ma sokan teszik ezt. És ennek a sokféle istenpótléknak megvannak a maga papjai.

Mindenki papi szerepet tölt be, aki valamire rá akar venni másokat, pláne, ha úgy, hogy arra tegyék fel életüket. Aki hitet ad, bármilyen előjelű is ez a hit, az papi szerepet tölt be. Ezt a szemléletet kell a krisztusi áldozat fürdőjében tisztára mosni. Ezt üzenem minden újmisésnek, de elsősorban magamnak.

Sánta János