Tenni kell az éhezés ellen – Portugáliában is
A portugál kormány nem várta meg a Katolikus Egyház készülő jelentésének ismertetését, és inkább beismerte, hogy több mint tízezer (10 385) éhező általános iskolásról van tudomása az egész ország területén – közölte a Jornal „I” is egy hete, november 9-én. A püspöki konferencia (CEP) hétfőn kezdődött fátimai tanácskozása előtt a szóvivő és első titkár, Manuel Morujão elárulta a Diário de Notícias (DN) tudósítójának, hogy már nem az eddigi életszínvonal megőrzése, hanem a puszta létfenntartás miatt keresik meg szervezeteiket a nehéz helyzetbe került többgyermekes családok is. A súlyos helyzet javítása érdekében két pásztorlevelet is megvitatnak és jóváhagynak a portugál kegyhelyen, de a válságra adandó válaszokról sem feledkeznek meg. Ezt igazolta többek között José Policarpo bíboros, a lisszaboni pátriárka megnyitóbeszéde is, aki a portugál katolikus egyház főpapjainak 180. közgyűlésén arra is felhívta a portugál lakosok, de különösen a hívek figyelmét, hogy ne feledkezzenek meg szomszédaikról, vagyis felebarátaikról. Hátha nélkülöznek, de nem akarják bevallani, és ezzel egyben lehetőség nyílik a térítésre is.
Stabil a spanyol katolikus hívők aránya
A spanyol társadalomkutató központ (CIS) októberi felmérése megállapította, hogy spanyolországi lakosoknak továbbra is 70 százaléka vallja magát katolikusnak, sőt majdnem egy egész pontot nőtt arányuk az egy évvel ezelőtti októberi felméréshez képest (7,1 pontról 70,8-ra). A katolikus hírügynökség (ACI) által idézett felmérés alapján 59,8 százalék azon hívek aránya, akik – leszámítva az esküvőket, temetéseket és elsőáldozásokat – szinte sose vesznek részt a szertartásokon, ellentétben azokkal, akik évente többször megjelennek a szentmiséken (14,5). A megkérdezettek 13,6 százaléka minden vasár- és ünnepnapon jár templomba, és mindössze 2 százalék egy héten többször is részt vesz a szertartásokon.
A brazil katolikus egyház aggódik a São Pauló-i erőszak miatt
Ugyancsak 9-én a Rio de Janeiro konzervatív lapja, az O Globo tette közzé a São Pauló-i katolikus egyház aggódó közleményét a legnagyobb brazil városban, São Paulóban mind jobban elharapózó erőszak miatt. A közleményt aláíró Milton Kenan Júnior segédpüspök szóvá tette, hogy a metropolis külvárosaiban sok plébánia kénytelen volt megváltoztatni szertartásainak rendjét, mert a romló közbiztonság és a fenyegető légkör miatt nem akarják kockáztatni híveik testi épségét vagy életét a hatására. A főpap hangsúlyozta: azért terjed az erőszak a külvárosokban, mert nincs határozott állami politika a közbiztonság megteremtésére, az alapvető szolgáltatások bevezetésére és a mindenkinek járó méltó élet biztosítására. Arra kérte a kormányt, üljön le velük, a katonai rendőrséggel, az intézményekkel és a lakosság képviselőivel, hogy megtalálják a kiutat ebből a barbárságból.
Ijesztő a spanyol fiatal állástalanok helyzete
Lluís Martínez Sistach bíboros, Barcelona érseke A fiatalok és jövőjük című, vasárnap közzétett nyilvános levelében ijesztőnek nevezte a spanyolországi fiatalok munkanélküliségi arányát – idézte a katalán főpásztort a vezető katalán orgánum, a La Vanguardia. Felszólította az érintett állami szerveket, de a vállalkozókat is, hogy tegyenek meg mindent a tehetséges fiatalok elvándorlásának megelőzéséért. Főleg a tehetséges, nyelveket beszélő és jól képzett fiatalok hagyják el az országot, hiszen nem tudják felvállalni a hitelfelvételt, hogy önálló életet kezdjenek egy saját lakásban, és még családot is alapítsanak, tehát azt sem tudják garantálni, hogy vissza is tudják fizetni a kapott hitelt. Ezért a neet-nemzedékek tömegei maradnak az országban, vagyis azok, akik sem nem tanulnak, sem nem dolgoznak.
A demográfiai mélypont a Katolikus Egyháznak is kihívás
A portugál katolikus hírügynökség (ECCLÉSIA) a múlt héten foglalkozott a Portugáliában is súlyos népesedési problémákkal. A katolikus egyetemen tanító szociológus, Alfredo Teixeira a portálnak mondta el, mekkora kihívást jelent a kisebbik félszigetország egyházának is a születésszámok csökkenése és a lakosság öregedése. A felebaráti támogatás keretében meg kell újítania többek között az idősök gondozását és a rászorulók befogadását, hogy megfelelően reagáljon az egyre alacsonyabb születésszámra. A két hagyományos egyházi tevékenység résztvevői ugyanis szintén elöregedtek, és szükség van az ő utánpótlásukra is – mondta el a professzor.
Magyar Kurír
(st)