Svájci főpásztorok közgyűlése

Hazai – 2004. március 13., szombat | 12:39

Lausanne: A svájci főpásztorok március 1-3. között tartották rendes közgyűlésüket a lausanne-i egyházmegyei szemináriumban.



A püspökök a megbeszélés után közleményt tettek közzé, amelyben többek között érintették II. János Pál pápa esetleges svájci apostoli látogatásának témáját. A szentatya pozitív választ adott a svájci püspökök meghívására, amely arra szólt, hogy látogasson el Bernbe június 5-én és 6-án. Ennek előkészítéseként Renato Boccardo püspök, a pápai utak szervezője vezetésével vatikáni küldöttség tartózkodott az országban február 26-án és 27-én. A küldöttség megbeszéléseket folytatott a fiatal katolikusok nemzeti találkozójának szervezőbizottságával, valamint a szövetségi hatóságok képviselőivel. A két nap során összegyűjtött adatok lehetővé teszik, hogy kidolgozzák a június 5-i és 6-i utazás programját, amelyet majd jóváhagyásra előterjesztenek II. János Pál pápa számára. A szokásnak megfelelően a látogatás hivatalos bejelentésére néhány héttel a pápa érkezése előtt kerül sor. Amennyiben az utazás megvalósul, felkeresi Bern városát, június 5-én, szombaton délután találkozik az ifjúsággal, akik a katolikus fiatalok első nemzeti találkozójára gyűlnek össze. Vasárnap, június 6-án a szentatya elnököl azon az ünnepélyes szentmisén, amelyre minden hívőt szeretettel várnak. A svájci püspökök már most meghívják az ország minden katolikusát, hogy június 6-án gyűljenek össze Bern-ben a szentatya körül, továbbá tegyenek tanúságot a fiatalok iránti szolidaritásukról.
A svájci főpásztorok közgyűlésükön még a következő témakörökkel foglalkoztak: az élet védelme kezdetétől végéig. Az országban bejelentették, hogy népszavazást tartanak az ellen a szövetségi törvény ellen, amely az emberi embrió őssejtjein végzett kutatásra vonatkozik. A svájci püspöki konferencia bioetikai munkacsoportja hamarosan közleményt tesz közzé ezzel kapcsolatban. A püspökök azonban már most hangsúlyozni kívánják, hogy az emberi életet, kezdetétől végéig, minden körülmény között, maradéktalanul tiszteletben kell tartani. Aggodalmuknak adnak továbbá hangot az öngyilkossághoz való segítségnyújtásra vonatkozóan, és emlékeztetnek rá, hogy ezt hivatalos levélben is közölték az Európa Tanács illetékeseivel.
Az azonos neműek bejegyzett partnerkapcsolatát illetően a svájci püspökök megállapítják, hogy a nemzeti tanács decemberben hozott új törvénye nem védelmezi megfelelően a házasság intézményét. Feltételek nélkül meg kell védeni az egy férfi és egy nő közötti házasság egyedülálló jellegét.

VR/MK