A Szentatya a pápai primátusról

Róma püspöke Isten egész népének különleges szolgálatára hivatott

Kitekintő – 2009. február 23., hétfő | 8:05

Február 22-én, Szent Péter székfoglalásának ünnepén, a déli Úrangyala-imádság alkalmával mondott beszédében a Szentatya a pápai primátusról fejtette ki gondolatait.

„Péter széke Róma püspökének tekintélyét szimbolizálja, aki Isten egész népének különleges szolgálatára hivatott. A római egyháznak az egész katolikus közösségen belüli elsőségét, primátusát nem sokkal Szent Péter és Pál apostolok vértanú halála után elismerték – ezt a szerepet már a második század kezdetétől Antiochiai Szent Ignác és Lyoni Szent Ireneusz vértanú egyházatyák tanúsítják” – emlékeztetett a Szentatya.

Róma püspökének sajátos és különleges szolgálatáról legutóbb a II. Vatikáni Zsinat dokumentumaiban olvashatunk, mondta a pápa, idézve a Lumen gentium kezdetű zsinati dokumentumot.

„…az egyházi közösségen belül törvényesen léteznek saját hagyományokkal rendelkező részegyházak is, s közben sértetlen marad Péter Katedrájának primátusa, mely az egész szeretetközösség élén áll, védi a törvényes változatosságot és őrködik afölött, hogy a részleges értékek ne ártsanak, hanem inkább javára legyenek az egységnek.” (2. fejezet 13.)

A Szentatya kérte a hívők imáit, hogy – Péter apostol követőjeként – feladatát Szent Péterhez hűen gyakorolhassa.

Magyar Kurír

Kép: Radio Vaticana