A szentatya vasárnap déli Úrangyala imádsága

Hazai – 2003. szeptember 23., kedd | 12:34


Castelgandolfo: II. János Pál pápa szeptember 21-én vasárnap délben castelgandolfói nyaralójában köszöntötte a nagy számban egybegyűlt zarándokokat, akikkel elimádkozta a hagyományos Úrangyala imádságot.
Rövid elmélkedő beszédében a szentatya lélekben máris a Rózsafüzér királynője pompeji szentélye felé fordult, amelyet Isten segítségével október 7-én zarándokként szeretne felkeresni. Ezzel kapcsolatban a pápa a szentolvasó világosságos titkaira hívta fel a figyelmet, melynek imádkozását ő maga ajánlotta a híveknek Rosarium Virginis Mariae k. apostoli levelében. Jézus gyermekkorának, kínszenvedésének és dicsőséges feltámadásának hagyományos mozzanatai mellett, a világosság olvasójának titkai Jézus nyilvános működésének ugyancsak jelentős eseményeit szemlélik.
Jézus életének ebben a szakaszában, hithirdetésének és tetteinek hatalmával, teljes mértékben feltárja a mennyei Atya arcát, és az Õ szeretetre, igazságosságra és békére épülő országát – mondta a pápa. A világosság olvasójának titkai: a Jordán vízében megkeresztelkedett, a kánai menyegzőn Isten erejét kinyilvánító, Isten országát meghirdető, Isten dicsőségét a Tábor-hegyen megmutató és az Eucharisztiában önmagát nekünk adó Jézus életének ezen mozzanatai a kinyilatkoztatásról szólnak. Ezért a világosság, a fényesség titkai ezek, mivel általuk Jézus Krisztusban felsejlik az Atya isteni természetének dicsősége. Mária jelenléte a világosság titkaiban többnyire a háttérben marad – folytatta elmélkedését a szentatya. Van azonban egy kivétel: a kánai menyegző jelenete, amelyben Jézus anyjának szerepe döntő fontosságú. Õ az, aki figyelmezteti Fiát, hogy elfogyott a bor és amikor Jézus azt válaszolja, hogy még nem jött el az ő órája, Mária anyai gondoskodással mondja a szolgáknak, hogy azt tegyék, amit Jézus mond. Így megmutatkozik, hogy Mária mindenki másnál sokkal jobban megsejti Jézus legbensőbb szándékait. Mária ugyanis szívében ismeri Jézust, hiszen fia gyermekkorától kezdve szívébe véste szavait és el-elgondolkodott azokon. Ezért tehát a Szent Szűz a keresztény imádság első és legfőbb tanítója, az ő iskolájában tanuljuk meg az Úr arcának szemlélését.
Végül a szentatya arra kérte a híveket, hogy a Rózsafüzér évének ezekben az utolsó heteiben érezzék valamennyien azt, hogy összetartoznak a szentolvasó imádkozásában, és ez különösen vonatkozik a családokért és a világ békéjéért végzett Rózsafüzér-imádságra. VR/MK