Tauran bíboros a keresztény–muzulmán párbeszéd előrehaladásáról

Kitekintő – 2008. március 13., csütörtök | 8:10

Amint arról már beszámoltunk, 2008 novemberében Rómában Katolikus–muzulmán fórumra kerül sor, amely jelentős esemény lesz a nagy vallások közti párbeszéd folyamatában.

Az esemény kapcsán Jean-Louis Tauran bíboros, a Vallások Közti Párbeszéd Pápai Tanácsának elnöke  interjút adott a Radio Vaticana munkatársának:

A Fórum alkalom lesz a párbeszéd megerősítésére és az esetleges meg nem értések megoldására. A március elején rendezett vatikáni találkozó résztvevői világosan megértették, hogy a párbeszédnek konkrét vonatkozásainak is kell lennie. Ezért találtunk ki egy sruktúrát, egy fórumot ahol mindig nyílt párbeszédet lehet folytatni keresztények és muzulmánok között. A Fórum nemcsak rendszeres találkozókat tesz lehetővé, hanem szükség esetén azt is, hogy mindig készségesen, és azonnal oldjuk meg a felmerülő meg nem értéseket, vagy krízist. Konkrét együttműködésről van szó tehát, amely a felek közti javuló légkört is tükrözi.

Az említett találkozón szó esett a kölcsönösségről és az arab országokban élő keresztények helyzetéről is. Ezeknek a keresztényeknek szükségük van istentiszteleti helyre, ez a legkevesebb, amit kérni lehet, annál is inkább, mert a muzulmán küldöttek kitartottak amellett, amit a Korán mond, hogy vallás tárgyában nincs kényszerítés – mondta a bíboros.

Ha a párbeszéd folytonos közöttünk, és strukturális keretek között zajlik, akkor ez mindenképpen kihat a vallási vezetők szintjére is, akik odaadóbban fognak a helyzetre tekinteni és a nemzetközi jognak megfelelő megoldást javasolni.

A párbeszéd az iszlám mérsékelt irányzatához tartozókkal kezdődött el. A bíboros szerint a szélsőséges, és ellenségesnek mutatkozó csoportok felé a nevelés, a történelem- és vallásoktatás lehet az út. Az iskola szerepe nagyon fontos: az egyik oldalon ott van a templom, a másikon mecset, közöttük pedig az iskola. A fiatalok az iskolában tanulnak meg együtt élni, egy ideig együtt haladni előre.

Magyar Kurír

Kép: www.30giorni.it