UNESCO-díj egy kolumbiai misszionáriusnak

Kitekintő – 2006. szeptember 29., péntek | 12:16

A megbocsátás és a kiengesztelődés iskoláit hozta létre Kolumbia jövőjéért.

Leonel Narváez Gómez kolumbiai Consolata-misszionárius vehette át Párizsban az UNESCO díját, amelyet a békére nevelésért ítélnek oda. A díj a misszionárius és csoportjának azt a fáradozását ismeri el, amellyel Kolumbiában napról napra a béke építését kívánják előmozdítani: az Espere (Escuela de Perdón y Reconciliación – a megbocsátás és a kiengesztelődés iskolája) elnevezésű innovatív projektet.

A kolumbiai szerzetes meggyőződése szerint „nem lehetséges jövőt adni Kolumbiának, ha nem tanítjuk meg szíve mélyén megbocsátani, ha nem oltjuk ki a harag, a gyűlölet és a bosszúállás tűzhelyeit, amelyeket mindenki a szívében hordoz”.

Az Espere célja, hogy a keresztény üzenetet és a társadalomtudományokat ötvöző módszerével megtanítsa az embereket a megbocsátásra. A Kolumbia területén több helyütt alkalmazott módszert egy önkéntes pszichológusokból álló team fejlesztette ki. A program kurzusain körülbelül húszan vesznek részt, akik azután 4-5 fős csoportokban adják tovább megszerzett tudásukat. „Ez az út katartikus hatással van az emberekre, mert segít megszabadulni a dühtől és a haragtól, amelyek méreggé alakulnának, s olykor akár végleg is tönkreteszik az ember életét.”

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) célja, hogy a béke és biztonság fenntartását azáltal segíti elő, hogy a nevelés, a tudomány és a kultúra révén szorosabbra fűzi a nemzetek közötti együttműködést, hogy mindenki számára világszerte biztosítsa az igazság, a törvény és az ENSZ alapokmányában elismert emberi jogok és alapvető szabadságjogok tiszteletben tartását.

SIR/UNESCO/Magyar Kurír