Betegek zarándoklata Mátraverebély-Szentkúton

Hazai – 2011. augusztus 3., szerda | 16:13

Angyalos Boldogasszonyt ünnepelték nemzeti kegyhelyünkön augusztus 2-án. A betegek zarándoklatán Orosz Lóránt OFM tartott katekézist; a szentmisét Ternyák Csaba érsek mutatta be.

Az Assisiben található Angyalos Boldogasszony-templom kupolája alatt található a Porciunkula-kápolna, amely magába foglalja Isten Igéjét. Ilyen hely Mátreverebély-Szentkút is, ahol a bazilika mellett található a természetben kialakított nagy templom. És ilyen a szívünk is, amely Istenre szomjas, ami az életünk része, porciunkulája, aminek hasonlóan szépnek kell lennie az Assisiben található csodálatos alkotáshoz – e szavakkal buzdította Ternyák Csaba érsek a Mátraverebély-Szentkútra érkezett mintegy 1600 zarándokot.

Szent Ferencet a Porciunkula-kápolnában érintette meg Isten közelsége, rátalált az Istenre, ezért volt oly kedves számára ez a hely. Ahogyan Szent Ferenc a Porciunkula-kápolnában, úgy mi Szentkúton vagy a saját egyházközségünk templomaiban találjuk meg az örök élet kapuját, ahol találkozhatunk Istennel, életünk beletorkollik a végtelen Isten jelenébe – folytatta az egri főpásztor; majd az idős és beteg zarándokokhoz fordult, akik a szentmise keretében mintegy ezren részesedtek a betegek kenetében. A betegek és az idősek megtapasztalhatják: Isten minden élethelyzetben lehetővé teszi számukra, hogy jobban kifejezhessék, hogy hozzá tartoznak – hangsúlyozta Ternyák Csaba érsek. A betegek kenete megerősíti azokat, akik az élet keresztjét hordozzák; erőt ad nekik, hogy e nehézségekben rátaláljanak Istenre, és bátran kimondják azt, amit Jézus a Getszemáni kertben mondott: „ne úgy legyen, ahogy én akarom, hanem úgy, ahogy te.”

A szentmise előtt Orosz Lóránt ferences szerzetes, a Sapientia Hittudományi Főiskola rektora mondott tanítást a betegek szentségéről. Jézus földi élete során sokakat meggyógyított, ezáltal Isten országa eljött közénk – emelte ki katekézis vezetője. Ma pedig a Szentlélek kegyelme ad erőt a szenvedőknek elviselniük a betegséget. „Beteg valamelyiktek? Hívassa el az Egyház elöljáróit, azok imádkozzanak fölötte, s kenjék meg olajjal az Úr nevében.” (Jak 5,14) „A mindenható Isten úgy hallgatja meg és akkor teljesíti kéréseinket, amikor és ahogyan üdvösségünk szempontjából javunkra válik, nem akkor és úgy, ahogyan mi elgondoljuk.” A betegek szentségének hatása, hogy a Szentlélek külön ajándékait nyerjük el az erősség, a hit, a bizalom és a nyugalom által. A Krisztus szenvedéseivel való egyesülés, a felajánlott szenvedés az, ami által Krisztus megváltó művében részesedhetünk. Kiegészítjük szenvedéseinkkel azt, ami Krisztuséból hiányzik. Vegyük vállunkra keresztjeinket, és így kövessük Krisztust, hogy méltók lehessünk hozzá – bátorította a zarándokokat Orosz Lóránt OFM.

A délelőtt folyamán tizenöt pap több órán át folyamatosan gyóntatott, majd mintegy ezer hívő kérte a betegek szentségében való részesedést. A betegek zarándoklatának hagyománya nem régi, néhány éve állami szociális intézmények kérték, hogy gondozottjaikkal eljöhessenek a nemzeti kegyhelyre. Azóta számos észak-magyarországi község zarándokcsoportja csatlakozott ehhez a kezdeményezéshez – írta  beszámolójában Dancsák Viktor.

Magyar Kurír