Fesztivál az afrikai gyerekek világnapján

Kitekintő – 2014. június 20., péntek | 13:40

Az afrikai gyerekek világnapját június 16-án ünneplik az afrikai kontinensen. Ez hagyományosan nagy ünnep Gatengában (Ruanda) a Lwanga Szent Károly szalézi közösségben, bár gyakorlati okokból idén egy nappal korábban, június 15-én ünnepeltek. Forrás: szaleziak.hu

Az afrikai gyermeknapot 1991-ben vezette be az Afrikai Egységszervezet (ma Afrikai Unió) annak emlékére, hogy 1976. június 16-án a dél-afrikai Sowetóban több ezer fekete bőrű iskolás gyerek vonult az utcákra, hogy felszólaljanak jogaikért, minőségibb és a saját nyelvükön szóló oktatásért. A biztonsági erők belelőttek a tömegbe – több száz fiú és lány halt meg, és több mint ezren megsebesültek. Ezen a napon világszerte felhívják a figyelmet a gyermekek jogaira, továbbá arra, hogy tennünk kell a több millió tragikus sorsú afrikai gyermekért.

A ruandai Lwanga Szent Károly szalézi közösségben tartott emléknapon a fiatalok a szüleikkel együtt érkeztek az oratóriumba, ahol sportjátékokkal és művészeti fesztivállal ülték meg ezt a napot együtt, a közösség és a szeretet jegyében. A fiatalok kifejezték hálájukat szüleiknek mindazért, amit értük tettek, de a szülők is köszönetet mondtak a gyermekeiknek. Megemlékezést is tartottak, amelynek témája: a gyermekek számára szükséges az oktatás és a szabadság.

Az ünneplésre több mint kilencszázan érkeztek – fiatalok, szülők, meghívott vendégek. A szülő–gyermek labdarúgó-mérkőzés döntetlennel végződött. Bemutatót tartottak modern és hagyományos táncokból, majd taekwondo- és divatbemutatót következett; végül akrobaták léptek színre.

Jean-Pierre Turabanye atya, ifjúságpasztorációs megbízott és a gatengai közösség vikáriusa záróbeszédet mondott, megáldotta a jelenlevőket, és a következő tanáccsal bocsátotta útjukra őket: „Jobb ma a fiataloknak jogokat és jó alapot adni, mint holnap megátkozni az ártatlan világot rossz emberekkel.”

Magyar Kurír