Hozzátette: nyilvánvaló, hogy Európát és az Egyesült Államokat ez komolyan sújtja.
„Milyen értékelést adhatna egy hitelminősítő ügynökség a nyugati rendszerről, amely az utóbbi 25 évben két részre osztotta a világot? – tette fel a kérdést Tedeschi arra reagálva, hogy az egyik ismert amerikai hitelminősítő cég, a Standard & Poor’s leminősítette Európa számos országát, köztük Franciaországot, Itáliát és Spanyolországot is. – A Nyugat pusztán a fogyasztói gazdaság területévé vált, míg a termelés legnagyobb részét a föld másik felére vitték át. Tudomásul kell vennünk, hogy két részre osztottuk a világot. A nyugati világ tehát nem fejlődik gazdaságilag.
Mit is mondhatna egy hitelminősítő ügynökség? Hogy ügyesek vagyunk, pusztán azért, mert végrehajtunk néhány gazdasági manővert, amellyel csökkentjük a közkiadásokat? Ezek az ügynökségek jobban tennék, ha belátnák minősítéseik súlyos következményeit. Sokkal jobban el kellene magyarázniuk, hogy mit kellene tenni a rating, a minősítés, a gazdasági versenyképesség javítása érdekében. Ezek az ügynökségek mind észak-amerikaiak, tehát egyesekben felmerülhet a gyanú, hogy hátrányos helyzetbe akarják hozni Európát – fejtette ki az interjúban a vatikáni IOR igazgatója.
Ő úgy látja: földrészünkön a versenyképesség jelent problémát. Európában csak az egyes nemzetek versenyképessége létezik. Az eurózóna országaiban nincs közös gazdaságpolitika. A nyugati világnak – Európának és az Egyesült Államoknak – közösen kell megújítaniuk gazdasági életüket. Egységes rendszert kell megvalósítani ahhoz, hogy fellendítsük a gazdaságot és ismét versenyképessé váljunk – nyilatkozta rádiónknak Ettore Gotti Tedeschi, a vatikáni Vallási Művek Intézetének igazgatója.
Kapcsolódó:
Tedeschi a válságról: az üzletemberek a szentség jegyét hordják magukon
Tedeschi: az állam nem avatkozzon be jobban a gazdaságba!
Vatikáni Rádió/Magyar Kurír