Müller bíboros új könyve: „Benedek és Ferenc. Péter utódai az egyház szolgálatában”

Kultúra – 2016. október 30., vasárnap | 16:20

„Benedek és Ferenc. Péter utódai az egyház szolgálatában” címmel jelent meg Gerhard Ludwig Müller bíboros új könyve olasz nyelven az Ares kiadó gondozásában. A szerző, a Hittani Kongregáció prefektusa a Vatikáni Rádiónak beszélt a kötet témáiról.

Minden pápa Szent Péter utóda és a Jézus Krisztus által elrendelt nagy feladatot képviseli. Ennek megfelelően minden pápát a maga személyében Jézus Krisztus irányít – mondta Müller bíboros. – XVI. Benedek Názáreti Jézus című kötete nem egy magán jellegű írás, minden professzor ír különböző teológiai, filozófiai témákról… Ez szinte a primátus központi része, mivel szükségünk van egy primátusra, hogy egyesítse ugyanannak a hitnek minden hívőjét. A hit nem meggyőződések, elképzelések összessége, hanem a hit középpontja: Jézus Krisztus, a valódi Isten és valódi ember.

Müller bíboros új könyvének egyik fejezetét a szegények melletti elsődleges választás témájának szenteli „Szegény egyház a szegényekért” címmel. Ennek a kifejezésnek a gyökere a II. vatikáni zsinat Gaudium et Spes kezdetű dokumentumában és az egyház társadalmi tanításában található meg. Nem az égből pottyant, hanem az egyház missziójának középpontjából származik tehát – állapította meg a Hittani Kongregáció prefektusa, és hozzátette: a latin-amerikai püspökök, papok, világiak előtérbe helyezik ezt a szempontot, mert ezek a témák sürgetőbbek ott, mint az európai vagy észak-amerikai országokban. A feladatunk tehát az emberek átfogó fejlődésének előmozdítása. Ez a mai világ nagy kihívása. Ferenc pápának éppen ezért van nagy hírneve, ő nagy lendületet ad nemcsak az egyháznak, hanem az emberiségnek is.

Mindenki régóta beszél a Római Kúria vagy az egyház reformjáról, de különbséget kell tenni egy emberi szervezet és az egyház reformja között – figyelmeztetett Müller bíboros. – Az egyházat Krisztus alapította, tehát Isten műve. Mi nem vagyunk képesek megreformálni az egyházat úgy, mintha egy tárgy lenne a kezünkben. A Római Kúria nem egy bürokratikus apparátus, amely irányítja az egyházat. Ez túlságosan világi gondolat! Itt elsősorban spirituális reformról van szó, amelyben a lelkiség ösztönzi a Kúria munkatársait. A spirituális reform a legfontosabb, a szolgálat és a befogadás lelkülete vonatkozásában. Az ima, az Istennel és Jézus Krisztussal való egység a forrás, amelyből az új lelkület származik.

A két pápa legnagyobb ajándékairól szólva a Hittani Kongregáció prefektusa elmondta: XVI. Benedek kimagasló szintű, rendkívüli teológus és nem csak az. Nagy pasztorális tapasztalattal rendelkezik, sok könyvet írt a spiritualitásról, a modern élet nagy kihívásairól, nagyon magas szintű intellektuális válaszokat adva. A hit közvetlenül lép be az ember egzisztenciális kérdéseibe. Ferenc pápa éppen ebből a kontextusból érkezik Latin-Amerikából, amely ötszáz éve a katolikus hit jelentős régiója, katolikus többségű lakossággal.

Jó beengedni ezt a kulturális dimenziót az egyetemes katolicizmusba, hogy túllépjünk egy kicsit az Európa-központúságon… – emelte ki Gerhard Ludwig Müller bíboros. – A globális világban ez egy jó jel, a Szentlélek jele, hogy a pápák Európán kívüli országokból is jöhetnek.

Forrás és fotó: Vatikáni Rádió

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria