Kettős jubileumot ünnepel a Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium

Hazai – 2017. március 20., hétfő | 11:54

A 2016–17-es tanévben kettős jubileumot ünnepelt a Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnázium és Kollégium március 17-én. Az iskola 330 éves múlttal rendelkezik, és a rendszerváltozás utáni újraalapítása óta is már húsz esztendő eltelt.


A jeles intézményt a török seregek kiűzése után, 1687. március 19-én alapította Széchényi György esztergomi érsek. Az oktatás egykor a mai budavári Hilton szálloda helyén álló épületben kezdődött el. Az elmúlt évszázadok alatt rengeteg diák tanult ebben az iskolában. Többen közülük világhírű tudományos munkásságukról ismertek, például Semmelweis Ignác, mások a politikai élet meghatározó alakjai lettek, így gróf Andrássy Gyula és Kállay Miklós miniszterelnökök. Az egykori növendékek közül sokan életüket áldozták hazájukért a honvédő háborúkban. A diákokat ma is büszkeséggel tölti el, hogy két aradi vértanú – Nagysándor József és Török Ignác – is ebben az iskolában tanult és nevelkedett.


A gimnázium jelenlegi székhelyét egykori diákjának, báró Eötvös Józsefnek köszönheti, aki kultuszminisztersége alatt érte el, hogy az iskola 1876-ban a mai, impozáns épületébe költözhetett. A világháború után, 1949-ben az államosítás vetett véget a katolikus gimnázium sikeres működésének.

A rendszerváltás után újraindulhatott az egyházi oktatás, így 1997-ben Paskai László bíboros újraalapította a Budapesti Egyetemi Katolikus Gimnáziumot. Az elmúlt húsz év alatt az iskola folyamatos bővülésével a diákok létszáma több mint 560 főre növekedett.


Az eltelt évszázadok ajándékait megköszönni gyűlt össze az iskola diáksága március 17-én, a Batthyány téri Szent Anna-templomban, ahol a jubileum alkalmából Snell György segédpüspök celebrált hálaadó misét Jánosa Domokos plébánossal és Kelemen László káplánnal, az intézmény egykori diákjával. A püspök szentbeszédében kiemelte, hogy komoly feladat és felelősség egy ilyen régi, jó hírű iskola növendékeinek az elődök nyomdokaiban haladni. Ehhez kívánt erőt, kitartást a hitben, szeretetben.

A szertartás után mindenki felvonult az iskolába, ahol meglepetés várta a tanulókat. Jánosa Domokos atya egy feszületet ajándékozott az iskolának az ünnep alkalmából, amelyet Snell György segédpüspök szentelt fel. Néhány diák és az iskola kórusa rövid műsort adott a ceremónia előtt. A feszület alatt egy táblán a következő szöveg áll: „Így szeret az Isten.” E mondat kapcsán Snell György kiemelte: „A feszület előtt állva ne csupán a szenvedés jusson eszünkbe, hanem az, hogy Jézus a kereszthalált szeretetből vállalta. Ez a szeretet a feszület igazi mondanivalója.”

Forrás és fotó: Esztergom-Budapesti Főegyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria