Nem csak képzés – A Kanter Károly Felnőttképzési Intézet két éve

Hazai – 2017. február 8., szerda | 15:32

Liturgikus munkatársak, diakónusok feleségeikkel és plébánosok, esperesek, családközösségek képviselői, irodavezetők mind megfordulhattak az elmúlt két évben az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye régi-új intézetében Óbudán, a Kórház utcában.

Régi, mert korábban is folyt diakónus- és liturgikusmunkatárs-képzés, de új, mert 2015 januárja óta szolgálja intézményes formában a főegyházmegyét a Kanter Károlyról, Budapest 19. és 20. század fordulóján tevékenykedő apostoláról elnevezett intézet.

Maga a Szent József Ház a Kórház utcában korábban is képzési hely volt, 1950 előtt inasgyerekeket, munkásifjúságot neveltek itt, 1990–2005 között pedig az Országos Lelkipásztori Intézet (OLI) és a Katolikus Társadalomtudományi Akadémia (KATTA) működött az épületben. 2005-től kezdve főegyházmegyei intézmények irodái, előadótermek és az Apor Vilmos Vendégház található a házban a Szent József-kápolna körül, amely a környékbeli hívek kedvelt imádságoshelye.

„Nem csak képzés – jellemezte munkájukat Füzes Ádám, az óbudai Szent József-templom elöljárója, a Kanter Károly Felnőttképzési Intézet (KKFI) igazgatója. – A képzéseinken, fórumainkon valóban megjelenik az oktatási jelleg, amit úgy is mondhatunk, hogy akik hozzánk érkeznek, azokat igyekszünk kompetenssé tenni abban, amit csinálnak. Legyen szó liturgikus munkatársról, akit az Eucharisztia körüli tevékenység szabályairól és azok miértjeiről tanítunk, vagy irodavezetőről, akinek az anyakönyvezés, iratkezelés módját oktatjuk. Ez a szakmai kompetencia a munkatársakat magabiztosabbá, ugyanakkor nyugodtabbá és rugalmasabbá is teszi, mert az ismert és megértett szabályokat könnyebb az adott helyzetre alkalmazni.” Füzes Ádám hozzátette: „A megyéspüspök és plébános is nyugodt lehet, hogy a felkért munkatársaik megfelelő módon fogják ellátni feladatukat. Emellett azonban fontos, hogy az Egyház küldetésében is megmutassuk, mi is a helye, szerepe annak a kis részletnek, amelyet az ember végez, sőt, a meglátott küldetésben meg is erősítjük az ideérkezőket. Ezután már nemcsak a plébános kedvéért, »szívességet téve« végzik szolgálatukat, hanem Isten ügyének munkatársaiként. A harmadik célunk, hogy a főegyházmegyében működő különféle munkatársakból egymásról tudó, egymást ismerő munkatársi csapatot alakítsunk. Ez jól működik például az irodavezetők esetében, akik tizenegy héten át együtt tanulnak, és utána is továbbképzéseken összegyűlnek, valamint közös levelezőlistán is kapcsolatban maradnak.”

Liturgikus munkatársak: 2009 óta képeznek áldoztatókat, lelkipásztori kisegítőket, két éve „liturgikus munkatárs” néven. Több mint 600 fő vett részt ilyen képzésen, ami jelenleg két péntek délutánból áll (2×4 óra), és ötévente, az engedély megújításakor egy péntek délutáni továbbképzéssel támogatják a szolgálatot. Félévente van alap- és továbbképzés.

Irodavezetők: 2014 és 2015 őszén volt egy-egy 44 órás kurzus, az elsőn 35, a másodikon 25 résztvevővel, plébániákon dolgozó adminisztrátorok számára. Ezen belül néhány alkalomra a plébánosokat is hívták, illetve a számítógép-biztonsági előadásra minden plébánia és intézmény informatikusát is.

Állandó diakónusok: A főegyházmegyében több mint húsz állandó (nős) diakónus működik, velük évente ősszel országos találkozót, félévente egy este egyházmegyei találkozót, nyáron kötetlen közös napot tartanak. 2016. januárban tanulmányi-közösségi hétvégére mentek Mátraverebély-Szentkútra, majd áprilisban tájékoztató nyílt napot rendeztek az érdeklődőknek. Tavaly május végén tartották a plébánosok, diakónusok és diakónusfeleségek találkozóját.

Sekrestyések: Már indítottak képzést 2016 őszén, és 18 fővel megtartották, együttműködésben az Örökimádás templommal és a Nyolc Boldogság Nővérekkel.

Gazdasági folyamat: A főegyházmegye főkönyvelőségével együttműködve különféle alkalmakat többéves folyamatba szervezve tartottak könyvelőknek tájékoztató napot, az espereseknek a zárszámadásokkal kapcsolatos képzést, majd az új Temető Szabályzatról kétnapos tájékoztatót az érintettek részére.

A Kanter Károly Felnőttképzési Intézet csupán kétéves, ezért még nem rögzültek a képzések. Az alapító főpásztor, Erdő Péter bíboros, prímás meglátásai és kérései mellett a paptestvérek igényeinek és a plébániákon tevékeny hívek szükségleteinek megfelelően alakítják ezeket. Az eddigi tapasztalatok alapján kiderült: nemcsak képzésekre, hanem fórumokra, tájékoztató napokra, találkozásokra is szükség van.

Az érdeklődők az aktuális programokról az intézet honlapján és Facebook-oldalán tájékozódhatnak.

Forrás: Esztergom-Budapesti Főegyházmegye

Fotó: KKFI

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria