A hit ajándékát ünnepelték

Hazai – 2013. március 2., szombat | 20:10

Az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye a hit napjára hívta össze az egyházmegye közösségeit. Mintegy hatszázan gyűltek össze az esztergomi Szent Adalbert Központban. Az Atya mindig nyitott kapukkal vár minket – fogalmazott Székely János a nap hálaadó szentmiséjében. A nap személyes tanúságtételei, bemutatkozásai, művészeti betétei keresztmetszetet adtak Esztergom közösségi életéről, bizonyságot téve az Egyház élő valóságáról.

Boldog Meszlényi Zoltán püspök vértanúságának emléknapját megtisztelve választotta az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye március 2-át, hogy összehívja az egyházmegye közösségeit, a hit évében a hit napját ünnepelve. 61 plébánia, 13 iskola, 7 karitász régió, 16 szerzetes közösség lelkiségi mozgalmak képviselői, hitoktatók, a párkányi hívek egy csoportja gyűlt össze, hogy együtt adjanak kifejezést örömöknek a hit ajándékáért.

A napot Süllei László általános helynök nyitotta meg. Köszöntötte a résztvevőket Erdő Péter bíboros nevében.

Azért jöttünk össze – szólt Süllei László a közösséghez, hogy megünnepeljük a hit évében, a hit ajándékát. A hit mindenekelőtt vallomás, a szeretet felkiáltása, a bizalommal teli Istenre hagyatkozás, a napjainkban pusztító pesszimizmus ellentéte.

Az általános helynök rámutatott Esztergom, a hit napja befogadó városa értékeire. A Szent Adalbert Központ az Ősrégi Szeminárium épületében, a Prímás Pince, Bibliotéka, mind-mind hordoz valamit abból az értékből, amely 1000 éve élteti ezt az egyházmegyét – mutatott rá, és folytatta a felsorolást a  Keresztény Múzeum műkincseivel. 

A hit a továbbadás révén erősödik. Ezért vagyunk ma itt, ezért fordulunk ma igazi kíváncsisággal, érdeklődéssel, kitüntetett figyelemmel egymás felé – szólított fel Süllei László.

Lélekben az egyházmegye közössége főpásztorával van Rómában – fejezték ki az egybegyűltek. Megtekintettek egy filmrészletet Erdő Péter II. Vatikáni Zsinatról tartott előadásából. Majd Durzák Anna, Pálmai Árpád versből és dalból álló összeállítása a művészet nyelvén szólt arról, mit jelent hinni. 

A délelőtt központi elemeként Cserháti Ferenc segédpüspökkel beszélgetett Török Bernát alkotmányjogász és a Mátyás templom ministráns vezetője Isten nélkül nem mehetünk tovább – idézte fel Cserháti püspök XVI. Benedek egyik gondolatát, és számba vette korunk reménykeltő és aggasztó jeleit. Elsőként a fiatalság nyitottságát, a hiteles emberekért megnyilvánuló áldozatkészségét, az értékek utáni éhségét emelte ki. Lehetőség, ugyanakkor kihívás is ez – mondta a püspök, és hangsúlyozta a fiatalokhoz való őszinte közeledés szükségességét. Cserháti Ferenc szerint ügyelnünk kell arra, hogy ne csak hagyományokat akarjunk átadni a fiataloknak, hanem engedjük őket keresni az új lehetőségeket. Rámutatott, mennyire nem tudunk mit kezdeni szekuláris környezetünk kihívásaival, mekkora küzdelmet folytatunk az evangélium továbbadásának megfelelő módozataiért. Sikeres válaszként értékelte az ifjúsági világtalálkozókat, ezek között első helyen Sidneyt, és a városmissziókat. Kihívásként értékelte a mai világ villámgyors változékonyságát, a mobilitás fokozódását, a konfrontációt különböző kultúrákkal. A feladatok között kiemelte a családpasztorációt, a közösségépítő szolgálatot, a liturgia szépségének őrzését. Legyen a fejünkben a Szentírás, vagy legalább a zsebünkben, hogy mindig megtaláljuk az adott helyzetben az evangéliumi választ. Ha a kereszt jele alatt összejövünk – mondta Cserháti püspök – csepegtethetjük az evangéliumot, így szakralizáljuk a profánt. A missziós küldetésünkről szólva kiemelte a diakónia, a személyes szeretetszolgálat értékét, a közösség fontosságát a hit átadásában. Hitet átadni azt jelenti, hogy egy életformát adok tovább – fogalmazott Cserháti Ferenc. A hit megtartó erői közül fontosnak ítélte a népi vallásosság formáit, melyek kulturális gyökerekként jelölik ki utunkat. Felhívta a figyelmet arra, a mai élvezetekre beálló szemlélet, a wellness kultúra világában meg kell mutatni a fiataloknak az élet árnyoldalait, a realitás világát is, természetesen életkoruknak megfelelő szinten. Így készítjük fel őket a megszentelt keresztény életre – zárta gondolait Cserháti Ferenc.

 

A nap folytatásában tanúságtételek hangzottak el. Esztergomi plébániák, oktatási intézmények – egy gimnázium, egy általános iskola és egy óvoda, szociális tevékenységet folytató szervezetek, pasztorációs törekvések képviselői tettek személyes hangú, művészi eszközökkel gazdagított tanúságot hitükről. Bemutatkozások Esztergom életéről rajzoltak keresztmetszetet. Megismerhettük a Szent Anna, a szentgyörgymezei és a vízivárosi plébániák mindennapjait. Az oktatás területéről tanúságot tettek a Ferences Gimnázium, a Mindszenty Általános Iskola, Szent Erzsébet Óvoda képviselői.

Székely János püspökkel részt vettek a hit napján a Cursillohoz tartozó roma családok és a Spanyolországból 13 évvel ezelőtt Magyarországra települt Péter marista szerzetes testvér. Abban a világban megélt hitről tettek tanúságot, mely gyakran ki van téve az ellenszélnek. Bemutatkozásuk azt közvetítette, a roma közösség érezhetően tud örülni annak, amit Istentől ajándékként kapott.

Kontsek Ildikó, a Keresztény Múzeum igazgatója a katolikus művészet és hitátadás kapcsolatáról beszélve hangsúlyozta, keresztény művészetet bemutató múzeumként mennyire tudatában vannak küldetésüknek: a művészeti szépségen keresztül szólítják meg az embereket. Harmai Gábor belvárosi plébános kommunikáció és a hit átadása témáról beszélve a médiumok szerepéről beszélt a hit közvetítésében. A bemutatkozások sorát az esztergomi Máltai csoport, MÉCS Család közösség és a Ferences Szegénygondozó Nővérek közössége egészítette ki.

A hit napja végén Meszlényi püspöknek tiszteletet adó, hálaadó szentmisére gyűltek össze a résztvevők az esztergomi Bazilikában. Székely János segédpüspök köszöntötte a híveket. Kegyelmi idő a mai nap, amikor a magyar kereszténység bölcsőjéhez, mint forráshoz léphetünk oda, hogy hitünk megtisztuljon és újjászülessen. Hálaadás ezt a szentmise vértanúnkért – mondta Székely János – aki hitre és hűségre tanít. Szentbeszédében a napi evangélium, a tékozló fiú példázatához kapcsolódva vont párhuzamot az apai és az atyai szeretet között. Hangsúlyozta, az Atya szeretete mindig nyitott kapukkal várja az embert. Székely János kérte az egybegyűlteket, foglalják bele hálaadásukba mindazokat, akik a segítették őket eljuttatni a hitre, és figyelmeztetett a hitátadás feladatára. 

A nap célkitűzéseiről rövidesen olvasható lesz Blanckenstein Miklóssal, az esztergomi szeminárium rektorával folytatott beszélgetésünk.

Trauttwein Éva/Magyar Kurír