Ferenc pápa egy amazóniai szinódus összehívására biztatta az ecuadori püspököket

Ferenc pápa – 2017. szeptember 28., csütörtök | 9:01

Ferenc pápa szeptember 26-án, kedden fogadta a Vatikánban ad limina látogatáson tartózkodó ecuadori püspököket. René Coba Galarza püspök, az ecuadori püspöki konferencia főtitkára nyilatkozott a Vatikáni Rádiónak a pápai audienciáról.

Az amazóniai régió Ecuador területének 48%-át teszi ki, ahol számos őslakos nép él. A pápa – az evangélium inkulturációjáról szólva – elsősorban az őslakosok identitásának tiszteletben tartására buzdított, és arra, hogy az Egyház álljon melléjük. A nagy kihívás az, miként tegyék vonzóvá az evangéliumot anélkül, hogy lábbal tipornák az őslakosok meggyőződését, világról alkotott képét. Ehelyett a gyökereiket kell evangelizálni, az evangélium nagy kincsével gazdagítva. Be kell lépni az őslakos kultúrába – fogalmazott a pápa. Ehhez pedig először is meg kell hallgatni őket, megtanulni a nyelvüket, és aztán belépni ezeknek a népeknek a szívébe. Ferenc pápa azt kéri az ecuadori egyháztól, hogy tisztelettel álljon melléjük. Nem szabad kívülről nézni rájuk, hanem eggyé kell válni a néppel, hogy osztozzunk az ő valóságukban.

Kétségtelen, hogy a legnagyszerűbb dolog, ami egy emberrel történhet, az a Jézus Krisztussal való találkozás – szögezte le René Coba Galarza püspök. – Ez a jó hír, és mi jó hírré akarunk válni őslakos testvéreink számára. Érezniük kell, hogy a jó hír tiszteletben tartja identitásukat. Sok püspök és pap, aki Amazóniában dolgozik, osztozik ezeknek a népeknek az életében, így aztán a liturgiát is közelebb tudták vinni hozzájuk.

Az ecuadori püspökök elkötelezték magukat az amazóniai szinódus megszervezésére, még ha jelenleg aggodalommal is töltik el őket az országot sújtó nehézségek: a földrengések, áradások, hurrikánok. A főpásztorok azért is elkötelezettek Amazónia iránt, mivel az ottani ásványkincseket kizsákmányolják, ami tönkreteszi ezt a vidéket, ráadásul az őslakosok kiszakítva érzik magukat.

Ferenc pápa és az ecuadori püspökök találkozója három órán át tartott, kötetlen és testvéri légkörben folyt. A beszélgetés során fölidézték a Szentatya 2015 júliusában tett dél-amerikai útját. „A pápa hangsúlyozta, hogy latin-amerikai egyház vagyunk, elkötelezettek a kontinentális misszióban – mondta az ecuadori püspöki konferencia főtitkára, majd hozzátette: Meghallgatott minket és néhány témával kapcsolatban azt mondta: »Nincs rá válaszom. Nektek kell mérlegelni a konkrét valóságot, és abból, a konkrét életből kiindulva rájönni a válaszokra.«”

Az amazóniai szinódus ötlete már korábban fölvetődött. Májusban, a perui püspökök ad limina látogatásakor mondta Ferenc pápa, hogy szeretne egy szinódust rendezni az amazóniai népeknek. Ezzel kapcsolatban Cláudio Hummes bíboros, a Pán-Amazóniai Egyházi Hálózat elnöke a Vatikáni Rádiónak akkor úgy nyilatkozott, hogy ez egy nagyon fontos jelzés az Egyháznak az inkulturációra, arra, hogy kiálljon Amazónia védelmében, amelyet félő, hogy elpusztítanak. Nagyon kevés a misszionárius Amazóniában, kevés a pap. Az őslakosok panaszkodnak emiatt, szeretnék, ha az Egyház közelebb lenne hozzájuk, úgy, mint korábban. „Az inkulturáció azt jelenti, hogy az Egyházat amazóniai arculattal ruházzuk föl. Hosszú út áll előttünk, és ehhez egy szinódus bátorítást adhatna, utat mutathatna, nagyon gyümölcsöző lenne az egész amazóniai egyház számára” – fogalmazott akkor Hummes bíboros.

Amazónia  (más néven az Amazonas-medence) megközelítőleg fél európányi területével a Föld legnagyobb alföldje, és legnagyobb területű egyenlítői éghajlatú területe, melyen a Föld legbővizűbb folyója kanyarog és emellett a világ legnagyobb egybefüggő erdőségét foglalja magába. Brazília, Peru, Ecuador, Kolumbia, Venezuela, Guyana, Suriname és Francia Guyana egyes területei is az Amazonas-medencéhez tartoznak. Amazónia kétharmada Brazíliához tartozik, a brazil főváros, Brazília is a területén fekszik. A medence területén számos természetvédelmi terület található.

Területén megközelítőleg 22 millió ember él. Két fontos részre bonthatjuk a népességet: az évszázadok óta itt élő őslakos indiánokra, és a betelepült telepesekre.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: News.va

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria