Ferenc pápa nagycsütörtökön a raboknak: Isten szolgál, és úgy szeret minket, amilyenek vagyunk!

Ferenc pápa – 2017. április 14., péntek | 8:18

Nagycsütörtök délutánján a szentatya Palianóban található fegyházba látogatott. Találkozott a rabokkal, elbeszélgetett velük, utána pedig bemutatta a szent három napot megkezdő szentmisét, amelynek keretében megmosta tizenkét fogvatartott lábát.

Rövid, rögtönzött prédikációt mondott, amelyet teljes terjedelmében közlünk.

Ott volt Jézus a vacsorán, velük az utolsó vacsorán, és az evangélium azt mondja: „Tudta, hogy elérkezett az óra, amikor ebből a világból vissza kell térnie az Atyához.” Tudta, hogy elárulták, és hogy Júdás átadja őt azon az éjszakán. „Szerette övéit, akik a világban voltak, végsőkig menően szerette őket.” Isten így szeret: végsőkig menően! Életét adja mindnyájunkért, és büszke erre, életét akarja adni értünk, mert van szeretete: „szeretni végsőkig menően”. Ez nem könnyű, mert mindnyájan bűnösök vagyunk, mindnyájunknak megvannak a maga korlátai, gyarlóságai, és rengeteg minden. Mindnyájan tudunk szeretni, de nem vagyunk olyanok, mint Isten, aki a következményekkel nem számolva, végsőkig menően szeret. És példát ad: hogy megmutassa ezt [a szeretetet], ő, aki „a főnök” volt, aki Isten volt, megmossa tanítványai lábát. Abban a korban szokás volt a lábmosás ebéd és vacsora előtt, hiszen akkor még nem volt aszfaltos út, az emberek porban jártak. Ezért ahhoz, hogy valakit az ember otthonába fogadjon, és hogy az illető asztalhoz ülhessen, meg kellett mosni a lábát. Ezt a szolgák végezték, azok, akiket rabszolgasorban tartottak, Jézus azonban fordít a dolgon, és ő maga végzi. Simon nem akarta engedni, de Jézus elmagyarázta neki, hogy ennek így kell lennie, mert ő azért jött a világba, hogy szolgáljon, hogy szolgáljon minket, hogy rabszolgává tegye magát értünk, hogy életét adja értünk, hogy végsőkig menően szeressen.

Ma, amikor idefelé tartottam, voltak emberek az utcán, akik üdvözöltek: „Jön a pápa, a főnök. Az Egyház főnöke…” Az Egyház főnöke Jézus, ne vicceljünk! A pápa csak Jézus megjelenítője, ezért én ugyanazt szeretném tenni, amit ő tett. Ebben a szertartásban a plébános megmossa a hívők lábát. Itt megfordul a dolog: annak, aki a legnagyobbnak tűnik, a rabszolga munkáját kell végeznie, de azért, hogy szeretetet ébresszen. Hogy szeretetet ébresszen köztetek. Nem mondom, hogy még ma azonnal mossátok meg egymás lábat: ezzel elviccelnénk a dolgot. De [a lábmosással] a szeretet kifejezésének jelképe, jelzése, az igen, itt van: azt mondom nektek, hogy ha tudtok valamiben segíteni, segítő kezet nyújtani valamelyik társatoknak itt, a börtönben, akkor tegyétek meg.

Mert az szeretet, olyan, mint a lábmosás. Azt jelenti, hogy szolgáltok másokat. Egy alkalommal a tanítványok arról vitatkoztak, hogy ki közülük a legnagyobb, a legfontosabb. Jézus pedig azt mondta: „Aki jelentős akar lenni, annak a legkisebbé, mindenki szolgájává kell válnia.” És ez az, amit ő tett, ezt teszi Isten velünk. Szolgál minket, ő a szolga. Mindannyiunkat szolgál, mindannyiunkat, szegény szerencsétleneket! De ő nagy! Ő jó! Ő úgy szeret minket, amilyenek vagyunk! Ezért a mai szertartáson gondoljunk Istenre, gondoljunk Jézusra! Ez nem egy népszokás, hanem olyan cselekvés, amely emlékeztet minket arra, mit adott nekünk Jézus. Ezt [a lábmosást] követően fogta a kenyeret, és nekünk adta az ő testét, fogta a bort, és nekünk adta az ő vérét. Ilyen Istennek a szeretete! Ma egyedül Isten szeretetére gondoljunk!

* * *

Paliano valamivel több mint hatvan kilométerre, Frosinone közelében található. A börtön egy 16. századi erődben van, és jelenleg ötvennyolc rabot fogad be. Az intézetben tüdőbeteg-gondozó is működik. A börtön előtt több ezer helyi lakos gyűlt össze Ferenc pápa köszöntésére.

A büntetés-végrehajtási intézmény igazgatója, a főfelügyelő és a börtön káplánja fogadta a pápát, aki a börtön nagytermében találkozott az 58 elítélttel; illetve külön két magánzárkában lévő fegyenccel és nyolc TBC-s beteggel. A szentatya a börtön kápolnájába a szentévben szent kapunak kinevezett ajtón keresztül lépett be.

Az utolsó vacsorát idéző misét (Coena Domini) a vatikáni televízió sem közvetítette, mivel Paliano börtönében egykori veszélyes, majd az igazság-szolgáltatással együtműködő bűnözők töltik büntetésüket. A lábmosáson résztvevő rabok többsége magánzárkában él és 2019 és 2073 között szabadulnak.

A tizenkét személy között, akik lábát megmosta a pápa, volt három nő, két életfogytiglanra ítélt rab, egy muszlim és egy argentin elítélt. A liturgia során az elítéltek ministráltak és énekeltek – adta hírül a Vatikáni Sajtószolgálat.

A rabok a börtön kertjében termelt biotermékekkel, olajfából faragott tárgyakkal, egy általuk vart köpennyel és édességekkel ajándékozták meg az egyházfőt.

Ez a harmadik alkalom, hogy Ferenc pápa nagycsütörtökön rabok lábát mossa meg: 2013-ban egy római fiatalkorúak börtönében, 2015-ben a római Rebibbia börtönben tette ugyanezt. Megválasztása óta számos olasz és külföldi börtönbe látogatott el, idén márciusban a milánói San Vittoréba, 2015-ben Boliviában, tavaly Mexikóban ment el börtönbe. Gyakran használt pásztorbotját is börtönlakók faragták – tájékoztat az MTI.

Fordította: Tőzsér Endre SP

Fotó: News.va

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria