„A férfi és nő egymásra találása a népmesékben és mindennapjainkban” – előadás Szegeden

Hazai – 2017. május 4., csütörtök | 13:11

Antalfai Márta pszichoterapeuta, művészet- és meseterapeuta volt a szegedi CsaládEgyetem vendége május 2-án a Katolikus Házban (KatHÁZ).

Mióta az ember képes a kommunikációra, létezik a mese is, amelynek mondanivalója sok esetben megegyezik a modern pszichológia eredményeivel, azzal a különbséggel, hogy a mese sűrítetten, szimbólumokon keresztül üzen a befogadónak – derült ki Antalfai Márta előadásából.

A mesék az emberiség mély tudását hordozzák az élet dolgairól: arról, hogy miként válik a hős felnőtté, éretté a párkapcsolatra, és mi mindent kell leküzdenie ahhoz, hogy elnyerje a boldogságot – fejtette ki a pszichoterapeuta.

A népmesék egyik ismert zárómondata („Boldogan éltek, míg meg nem haltak”), a mindannyiunk számára vágyott életcél kifejeződése, csakúgy, mint a pártalálás. 

A mesékben – s elsősorban a tündérmesékben – a boldogság, vagyis voltaképpen önmagunk láthatatlan másik felének, a „királynak, királynőnek” megtalálása előtt a főszereplők élet-halál küzdelméről olvashatunk. A párkeresésben, a kedves elnyeréséért vívott küzdelemben kapnak erőre, fejlődnek, válnak felnőtté a főszereplők – mutatott rá az előadó, majd a következő kérdésekre kereste a választ: Milyen próbatételek segítik a felnőtté válást, ami a mesék üzenete alapján az egymásra találás záloga? Miként jelennek meg ezek az életünkben?

Antalfai Márta rámutatott, hogy a párkapcsolatnak és a személyiségfejlődésnek is elengedhetetlen eleme a nehézségekkel való megküzdés; próbákat kell kiállni, hogy előreléphessen a hős az általa választott úton.

A hallgatók számos mesepéldán keresztül érthették meg, hogy az igazán felnőtt személyiség a másikért tud küzdeni, és ez egyben a saját személyes fejlődésének is az útja.

Forrás és fotó: Szeged-Csanádi Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria