„Rendben van” egy budapesti iskola – GellértRendben

Hazai – 2017. április 13., csütörtök | 17:01

A Szent Gellért Katolikus Általános Iskola és Gimnáziumban, Budapesten, a „Rendben vagyok” hívószóra válaszul, a diákok és tanárok kis közösségeket alkotva, GellértRend néven megfogalmazták saját „regulájukat”.

A gellértes „szerzetesrend” ötlete már a tanév elején megfogalmazódott. Az iskola közössége tavaly szeptember 24-én, az intézmény védőszentje, Szent Gellért ünnepén zarándoklatra ment Bakonybélbe. A bencés monostorban tett látogatás során Szent Gellért bencés életéből és tapasztalatából kiindulva a zarándokok figyelme a Regulára irányult, és azon kezdtek gondolkodni, miként lehetne a diákok életének szerves része egy önként vállalt, alapokat adó és megtartó rendszabály melletti elköteleződés.

A nyár végén megfogalmazott ötletet nagyböjtben tudták valóra váltani. A kezdeményezés jelképe egy magasba szálló, színes léggömbökből kötött csokor, melyet hamvazószerdán láthattak először a diákok. A Szerzetesek.hu honlapról másolt színes, vidám képekkel dekorált zöld csempék (melyek a világhír felé röpítették az iskolát a Mindenki című Oscar-díjas film díszleteként), az átvett „Rendben vagyok” kampányszlogen és a személyes megszólítás hívta az érdeklődő tanárokat és diákokat az alakuló összejövetelre.

Izgalmas hét következett: kis közösségeknek kellett alakulniuk, hogy együtt fogalmazzák meg saját „regulájukat”, vállalásukat a böjt idejére. A regula közösségenként más és más, de mindenképpen fontos része a közös ima. Nem új imaalkalmakat szerettek volna bevezetni, hanem a meglévőket akarták erősíteni.

Az első összejövetel a közösségalakításra, a regulaírásra adott alkalmat. A vezetők személyét csak később felfedve, plakátokon megjelenített karizmák és hitvallások mentén alakultak a csoportok: huszonöt „rendtag”, három közösségben. Minden közösségnek egy tanár is tagja lett – óhatatlanul is kicsit a vezető szerepet betöltve, ugyanakkor egyenrangú félként. A nagyböjt során rendszeres találkozásokra, beszélgetésekre, imaalkalmakra került sor, és a csoportra jellemző egyedi vállalások is megvalósultak.

Az elköteleződés, a közös fogadalom a nagyböjt idejére vonatkozott, de ha egy-egy közösség együtt marad, ha lesz, ami tovább él belőle, az külön ajándék lehet.

Forrás és képek: Szerzetesek.hu

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria