Múzeumpedagógiai és múzeumandragógiai szakmai napot tartottak Budapesten

Hazai – 2015. december 3., csütörtök | 18:10

Múzeumpedagógiai, illetve múzeumandragógiai szakmai napot tartott az Országos Katolikus Gyűjteményi Központ (OKGYK) az egyházi gyűjteményekben dolgozó munkatársak számára november 24-én az MKPK budapesti irodaházában.


KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

A résztvevőket Varga Lajos váci segédpüspök, az OKGYK igazgatója köszöntötte. A délelőtti előadások a múzeumpedagógia és a múzeumandragógia (múzeumi felnőttképzés, felnőttoktatás – a szerk.) elméleti hátterével foglalkoztak. A szakmai nap German Kinga Kortárs múzeumpedagógia című előadásával kezdődött. Az előadó többek között kitért annak fontosságára, hogy mindig szakmai alapokon kell állnia a múzeumpedagógiai foglalkozásoknak, és mindig a műtárgyban magában rejlő tartalmakat kell kibontania a szakembernek a ma embere számára. A hallgatóság megismerkedett a különböző közvetítési és bemutatási módozatokkal, illetve a látogató igényeivel. German Kinga konkrét példákat hozott a jó megvalósításra Amerikából, illetve a hazai kiállításokból. Az 56. Velencei Biennálé magyar kiállításának kurátoraként beszélt a magyar pavilon koncepciójáról és megvalósításáról is.

A felnőttkori tanulás múzeumi lehetőségeiről Káldy Mária, a MOKK (Múzeumi Oktatási és Képzési Központ) igazgatója tartott előadást. Az andragógia meghatározása mellett kitért a múzeumgerontagógiára is, mely az időskori tanulás kérdéseivel foglalkozik. Mint kifejtette, a világ változásai, a globalizáció egy egészen másfajta tudást tesznek szükségessé, és nélkülözhetetlenné válik az egész életen át tartó tanulás. A komplex múzeumi intézmények alkalmasak az ember kompetenciáinak fejlesztésére, és szembe tudnak nézni az újfajta kihívásokkal. Káldy Mária kitért a „képzők” (tanárok, gyógypedagógusok, szülők, frontszemélyzet) képzésének fontosságára is: meg kell mutatni nekik, hogyan tudják hasznosítani saját munkájukban a kiállításokat. 

A délutáni előadók konkrét példákat mutattak be és gyakorlati tapasztalataikról beszéltek.

Kocsis-Maár Kinga és Meleg Julianna Pannonhalmáról érkeztek. A Pannonhalmi Főapátság és múzeuma múzeumpedagógiai és múzeumandragógiai lehetőségeiről, módszertanáról és legfrissebb eredményeiről beszéltek, valamint rövid kitekintést adtak a német és osztrák területek múzeumpedagógiai kínálatáról.

Ezt követte Nyárs Annamária és Smohay András előadása, melyben a tárlatvezetésben megjelenő újfajta tendenciákról és távlatokról esett szó. Smohay András bemutatta a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeumban kifejlesztett alkalmazást, melyet nyár óta tesztelnek jó eredményekkel, és a látogatók is elégedettek az újfajta élményt nyújtó tárlatvezetéssel. Nyárs Annamária a múzeumpedagógiai foglalkozásokon alkalmazott digitális technológiákat mutatta be, kisfilmekkel illusztrálva előadását.

Vereckei András az esztergomi Keresztény Múzeum foglalkozásait mutatta be, és a múzeumi hittanoktatás lehetőségeiről beszélt. Megosztotta a résztvevőkkel a foglalkozások indítása kapcsán szerzett tapasztalatait, hiszen az intézményben ő dolgozta ki a múzeumpedagógiai rendszert.

A szakmai napot Hinora Edit előadása zárta. Az esztergomi Nagyboldogasszony és Szent Adalbert-főszékesegyház múzeumpedagógusa a szeptemberben meghirdetett új foglalkozásokat mutatta be, és a gyűjtemény további terveiről is beszélt.

Az előadások után a gyűjtemények megjelent képviselői rövid beszámolóra és beszélgetésre kaptak lehetőséget.


Forrás: Országos Katolikus Gyűjteményi Központ

Fotó: Lambert Attila

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria