Kárpátalján megnyitották a Szent László-évet

Külhoni – 2017. január 19., csütörtök | 11:42

Megnyitották a Magyarország kormánya által meghirdetett Szent László-évet a beregszászi Szent Kereszt felmagasztalása-templomban január 16-án.

KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

Majnek Antal munkácsi megyéspüspök az emlékév megnyitására meghívta a Szent László védnöksége alatt álló Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye főpásztorát, Böcskei László megyéspüspököt.

Az ünnepségen részt vettek a kárpátaljai magyar ajkú papok, valamint Babják Zoltán, Beregszász polgármestere, Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnöke, a beregszászi magyar konzulátus képviselői, illetve a megye számos településéről érkezett zarándokok.

A szentmise elején Molnár János beregszászi esperes, plébános köszöntötte az egybegyűlteket. Böcskei László szentbeszédében Szent László példaértékű imaéletét, személyiségének tulajdonságait és életszentségségét emelte ki.

Miért fontos Szent Lászlóhoz igazodnunk? – tette fel a kérdést a főpásztor. – Hogy mi is megismerjük küldetésünket, hivatásunkat, és bátran megvívjuk harcunkat, de nem önmagunk és nem egymás, hanem az ellen, ami megbontja békességünket és megrontja egységünket: a lelki vakság és a szív érzéketlensége ellen, az ellenségeskedés és a hitetlenség ellen.

Szent László példát ad ma is, hogy megvédjük az igazat, felemeljük az elesettet, és szebbé, boldogabbá tegyük mindenkinek az életét – mutatott rá Böcskei László.

A szentmise után az egybegyűltek a Nagyváradról érkezett ereklye jelenlétében elmondták a Szent László-litániát. A szertartás a pápai és a magyar himnusz eléneklésével ért végett.

Ezt követően a nagyváradi püspök elmélkedést tartott a kárpátaljai magyar ajkú papoknak a plébánián, a hívek pedig Braun László történész, főiskolai tanár előadását hallgathatták meg Szent László életéről, munkásságáról, illetve tiszteletéről.

A bereg-ugocsai esperesi kerület 2017-ben számos rendezvényt tervez a Szent László-év kapcsán: a programok között szerepel hittanverseny, lelkigyakorlat, zarándoklat, rajzpályázat, történelmi előadás, valamint lovagi bemutató, zenés műsor, színházi előadás és kiállítás is. A jubileumi búcsút Nagybakoson tartják, az egyházmegye egyetlen Szent László tiszteletére szentelt templomában.

Forrás és fotó: Munkácsi Római Katolikus Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria