A Costa Rica-i püspöki konferencia tagjait fogadta Ferenc pápa

Kitekintő – 2017. február 14., kedd | 14:25

Ferenc pápa február 13-án fogadta a Costa Rica-i püspöki konferencia ad limina látogatást végző tagjait a Vatikánban. A találkozó középpontjában a közép-amerikai ország egyházának helyzete állt.

Az ötévente sorra kerülő látogatás alkalmával a püspökök beszámolnak a pápának és a különböző vatikáni dikasztériumoknak egyházuk eredményeiről és problémáiról. Óscar Fernández Guillén puntarenasi püspök, a Costa Rica-i püspöki konferencia elnöke nyilatkozott a Vatikáni Rádiónak a helyi katolikus közösség reményeiről és nehézségeiről.

„Az Egyházon belül a paphiány aggaszt bennünket a leginkább. Több papra van szükségünk, ezért minden egyházmegyében megszerveztük a hivatáspasztorációt, ami kezd jó eredményeket hozni: növekedett a papi hivatásra jelentkezők száma. A másik probléma, amely az egész latin-amerikai Egyházra kiterjed, a nagyszámú megkeresztelt, akik a szentségek felvétele és az Egyház missziójában való részvétel nélkül élik életüket – folytatta a főpásztor. – Nagy erőfeszítéseket teszünk, hogy alkalmazzuk az Aparecidai dokumentum (a Latin-amerikai és Karib-tengeri Püspöki Konferenciák Tanácsa V. közgyűlését lezáró, 2007-ben született dokumentum. Egyik szerkesztője az akkori Buenos Aires-i érsek, Jorge Bergoglio bíboros volt – a szerk.) egyik alapelvét, amelyet Ferenc pápa gyakran kiemel: az Egyház legyen önmagából kilépő Egyház, hogy a lehető legjobb és legvonzóbb módon vigye el az evangélium örömhírét az embereknek. Minden egyházmegyében és plébánián együtt dolgozunk a keresztény hívek csoportjaival, akiknek élő a hitük és jó képzésben részesültek, továbbá akik nagy missziós lendülettel rendelkeznek, és együttműködnek abban, hogy tanúságot tegyenek a keresztény életről a házasságban, a családban, a munkahelyen” – emelte ki Óscar Fernández Guillén.

A Costa Rica-i társadalmi és gazdasági problémákról szólva a püspöki konferencia elnöke két aggasztó jelenségre hívta fel a figyelmet. A társadalom szövetének széthullására, amely az erőszak növekedése és a drogkereskedelem uralta szervezett bűnözés miatt történik, illetve a társadalmi egyenlőtlenségeket súlyosbító gazdasági modellre. „Olyan társadalomban élünk, amely egyre agresszívabb és bosszúval teli. A társadalmi kohézió is egyre gyengébb a növekvő társadalmi egyenlőtlenség miatt – fejtette ki a püspök. – A közgazdászok az ország gazdagodásáról beszélnek, de a javak elosztásának egyenlőtlensége miatt az ország különböző térségeiben növekszik a szegénység. Ez aggodalomra ad okot elsősorban azért, mert az egyenlőtlenség alapvető oka egy olyan gazdasági modell, amely mélyíti ezt a problémát. Korábban a társadalmi jólétre összpontosító modell volt érvényben, de az utóbbi években olyan gazdasági rendszert vezettek be, ami szerint a piac automatikusan jólétet teremt. Tehát már nem a társadalmi jólét a gazdasági rendszer célja, hanem a piac. Ez pedig nem a helyes út. Vissza kell térni oda, hogy a társadalmi jólét legyen a gazdasági fejlődés elsődleges célja.”

Óscar Fernández Guillén beszámolt arról is, hogy az audiencia során szívből köszönetet mondtak a pápának lelkipásztori szolgálatáért és tanításáért. „Gesztusokban és jelekben gazdag tevékenysége visszatükrözi a Mennyei Atya szeretetét és irgalmát. Idősebb testvérünknek tekintjük Ferenc pápát, és gesztusai példává és ösztönző erővé váltak számunkra. Stílusa és hiteles közeledése az emberekhez, az elfeledettekhez és a peremre szorultakhoz kezdettől fogva megerősítette bennünk, hogy hasonlóképpen végezzük a lelkipásztori tevékenységet.”

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: News.va

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria