Javult a keresztények helyzete Egyiptomban

Kitekintő – 2016. november 10., csütörtök | 12:20

Hölvényi György, az európai néppárti frakció vallásközi párbeszédért felelős munkacsoportjának társelnöke nemzetközi tényfeltáró küldöttség tagjaként kopt és egyéb keresztény, valamint muszlim elöljárókat és állami vezetőket keresett fel Egyiptomban november elején.


A vallásszabadságért tevékenykedő, francia alapítású CHREDO nemzetközi civil szervezet által kezdeményezett delegáció kiemelt célja volt, hogy tanulmányozza a vallásszabadság jelenlegi helyzetét az országban a forradalmi időszakot követően.

Az Európai Parlament, valamint a francia nemzetgyűlés és szenátus tagjaiból álló küldöttség tárgyalásokat folytatott többek között Ali Abdel Al parlamenti elnökkel; Ermeia püspökkel, a kairói Kopt Ortodox Kulturális Központ igazgatójával; Ashoud örmény ortodox metropolitával; Andrea Zaki protestáns vezetővel; Mohamed Mokhtar Gomaaval, az iszlám ügyek miniszterével; Shawki Allam egyiptomi főmuftival, valamint Ibrahim El-Hododdal, az Al-Azhar iszlám egyetem elnökével.

A politikai vezetőkkel folytatott egyeztetéseket követően a kereszténydemokrata képviselő elmondta: az egyiptomi keresztények helyzete ma kiegyensúlyozottnak mondható a szélsőséges iszlám jelentette elnyomás után. Az egyiptomi törvényhozásban a korábbi néhány fő helyett 36 taggal képviselteti magát a kopt közösség. A parlament nemrégiben törvénnyel szabályozta a templomok helyreállítását és építését az országban a korábbi ottomán hagyományokon nyugvó szabályozás eltörlésével. Hamarosan szintén a parlament elé kerül az örmény népirtás elítéléséről szóló határozat.

A vallási vezetőkkel folytatott tárgyalásokon a felek egyetértettek abban, hogy az ország vallási felekezetei, mint például a keresztények az egyiptomi kultúra integráns részét képezik, közösségeiket tiszteletben kell tartani.

Hölvényi György beszámolt a kairói magyar nagykövetségen tett látogatásról is. Kveck Péter kairói magyar nagykövet közreműködésével a nemzetközi küldöttség, valamint a jelen lévő egyiptomi vezetők megismerhették a közel-keleti keresztények érdekében végzett magyar kormányzati erőfeszítéseket, többek között az üldözött keresztények megsegítéséért felállított államtitkárság tevékenységét.

Forrás és fotó: EPP

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria