A pápa az olasz biobiztonsági bizottsághoz: A technológia szolgálja a méltó és egészséges életet

Ferenc pápa – 2017. április 10., hétfő | 19:23

Vigyázzunk, hogy ne használjuk helytelenül a biológiai technológiát – figyelmeztetett április 10-én Ferenc pápa, amikor fogadta a Vatikánban az Olasz Biobiztonsági, Biotechnológiai és Élettudományi Bizottság mintegy harminc tagját.

A szentatya beszédében hangsúlyozta: a biológiai technika legyen mindig a méltó élet szolgálatában mindenki számára, és álljon összhangban tudományos, gazdasági és etikai dimenziója.

Az Olasz Biobiztonsági, Biotechnológiai és Élettudományi Bizottságot 25 évvel ezelőtt hozták létre az olasz miniszterelnökségen belül, hogy segítse a kormány munkáját a tudományos, gazdasági és szociális intézkedések meghozatalában a biotechnológia területén.

A Teremtés könyvében olvassuk, hogy „Az Úristen vette az embert, és Éden kertjébe helyezte, hogy művelje és őrizze” (Ter 2,15). Az embernek felelnie kell Isten előtt a rábízott világért – mondta el a kihallgatáson a pápa. A biobiztonsággal és biotechnológiával foglalkozó szakemberek feladata nemcsak az, hogy elősegítsék a harmonikus és integrált tudományos, illetve technológiai kutatást a növényi, állati és emberi élet biológiai folyamatait illetően. Az is feladatuk, hogy előre lássák és megelőzzék az esetleges negatív következményeket, amelyeket az élet manipulációjának lehetősége okozhat, ha ezt a tudást nem megfelelően használják. A tudósoknak felelős döntéseket kell hozniuk, és ha olyan helyzet áll elő, meg kell állniuk és új utakat keresniük – tette hozzá.

A különféle technológiák óriási és egyre növekvő hatalmat adnak az ember kezébe, még a tudományoknál is nagyobb mértékben. A veszély pedig abban áll, hogy a polgárok vagy az őket képviselő és kormányzó emberek nem érzik át teljesen a kihívások súlyát, illetve a megoldandó problémák összetettségét. Félő, hogy az élettudomány és a technológia adta hatalmat rosszul használják föl. Amikor pedig a technológiai és a gazdasági hatalom összefonódik, akkor az érdekek úgy befolyásolhatják az életstílust és a társadalmi tendenciákat, hogy azok bizonyos ipari és kereskedelmi csoportok hasznát szolgálják, a szegényebb országok és lakosok kárára – figyelmeztetett az egyházfő.

Ahhoz, hogy összehangoljuk a tudományos, termelési, etikai és politikai szükségleteket, elő kell segíteni a fenntartható fejlődést, amely tiszteletben tartja közös otthonunkat. Nyitottan kell összevetni az egymástól eltérő álláspontokat, hiszen a tudósok az igazságot és közjót keresik, és ezáltal hozzájárulnak a civil lelkiismeret érettségéhez. Ferenc pápa emlékeztetett arra, hogy a tudomány és a technológia van az emberért és a világért, nem pedig fordítva. A tudomány és a technológia szolgálja a méltó és egészséges életet mindenki számára a jelenben és a jövőben, valamint tegye lakhatóbbá és szolidárisabbá, jobban gondozottá és őrzötté közös otthonunkat.

A pápa végül arra buzdította az Olasz Biobiztonsági, Biotechnológiai és Élettudományi Bizottságot, hogy támogassa a tudósok, befektetők és intézményi képviselők közötti egyetértés megteremtésének folyamatát, hogy felhívják a közvélemény figyelmét a biotechnológia fejlődéséből fakadó kérdésekre.

A biológiai biztonság (röviden biobiztonság vagy biosecurity) azon intézkedések (jogszabályok, politikai döntések, kezelési útmutatók stb.) összessége, amelyek az ember és a mezőgazdasági állat- és növényállományok életét vagy egészségét fenyegető biológiai veszélyek megelőzését vagy elhárítását szolgálják. E tevékenység főként az ember által véletlenül (például laboratóriumi baleset) vagy szándékosan (például bioterrorizmus) kiváltott járványok megelőzését szolgálja, hogy ezzel megelőzze a potenciális közegészségügyi, gazdasági vagy környezeti károkat.

A biotechnológia (görögül: βίος; ejtsd: biosz, élet; angolul: biotechnology) élőlények segítségével végzett technológia. Tudomány és technológia alkalmazása élő szervezeteken, azok részein, termékein vagy modelljein azzal a céllal, hogy megváltoztassunk élő vagy élettelen anyagokat tudás, termékek vagy szolgáltatások létrehozásáért. Új tulajdonságokkal rendelkező élőlények vagy sejtek előállítását jelenti, főként molekuláris és sejtbiológián alapuló technológiák alkalmazásával.

Forrás: Wikipédia

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: News.va

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria