A kommunizmus áldozataira emlékeztek Hatvanban

Hazai – 2017. március 2., csütörtök | 9:55

Hatvanban a Szent István király-plébániatemplomban tartottak megemlékezést a kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapján, február 25-én. Az államrendőrség a templom mögötti ferences kolostorból hurcolta el a városban szolgáló Lukács Pelbártot és Kriszten Rafaelt.

KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

1945–50 között a hatvani kolostor szinte valamennyi tagját börtönbüntetés vagy valamilyen más diktatórikus eszköz segítségével eltávolították a városból. Lukács Pelbártot 1946 májusának első napjaiban tartóztatta le az államrendőrség. Koncepciós perben tíz év kényszermunkára ítélték és a Szovjetunióba, Finn-Karéliába hurcolták. Rabtársai szerint embertelen kínok között halt meg gégerákban, 1948. április 18-án.

1950-ben, amikor elkezdődött a szerzetesek deportálása, a hatvani ferencesek felkészültek rá, hogy hamarosan rájuk is sor kerül. Június 19-én azért álltak meg teherautók a rendház előtt, mert máshonnan kitelepített piarista szerzeteseket és szalvátor nővéreket szállítottak oda. A lakosság körében azonban az a hír terjedt el, hogy a ferencesekért jöttek, ezért a hívek a templom elé vonultak, hogy kifejezzék az intézkedés elleni tiltakozásukat. A rendőrség felszólította Kriszten Rafael házfőnököt, hogy küldje el az embereket, ez azonban nem sikerült. Az éjszaka a politikai rendőrség oszlatta fel a tüntetést brutális eszközökkel, a kolostor lakóit és az odahurcolt szerzeteseket pedig véresre verték. A házfőnököt – a demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés címén – 1951. május 26-án életfogytiglani börtönre ítélték, azokat a családokat pedig, melyeket likvidálni akartak a városból – többségük ott sem volt a tüntetésen – kényszermunkatáborokba hurcolták. Kriszten Rafael 1952. szeptember 15-én halt meg Budapesten, a volt Conti utcai börtönben.

A diktatúra még egy áldozata, Boldog Meszlényi Zoltán püspök is kötődik a városhoz, hiszen Hatvanban született.

A megemlékezésen Horváth Richárd polgármester tartott ünnepi beszédet, melyben hangsúlyozta: az emlékezés a közös felelősségünk, hiszen tanulnunk kell a múlt történéseiből. A kommunizmus áldozataiért Bokros Levente plébános mutatott be szentmisét. Homíliájában a megemlékezés és az összetartás fontosságáról beszélt. Kiemelte, a szabadság azt jelenti, hogy tudom hova, ki mellett kötelezem el magam.

A rendezvény végén a templom oldalán lévő emléktáblánál koszorúkat és mécseseket helyeztek el a résztvevők.

Forrás: Váci Egyházmegye; Kálmán Peregrin: A hét ferences vértanú élő emlékezete / Vigilia

Fotó: H. Szabó Sándor

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria